ניתוחי עפעפיים וגבות

ניתוח הרמת או מתיחת עפעפיים הינו הניתוח המבוקש ביותר מבין ניתוחי הפנים.

מטרת ניתוחי העפעפיים היא לרענן ולהצעיר את מראה הפנים, לתקן את המראה הנפול והעייף של העפעפיים העליונים (הרמה), ואת בלט השומן והקמטים של העפעפיים התחתונים (מתיחה).

ככל שאנו מתבגרים מאבד עורנו את האלסטיות שלו ומתחיל תהליך של רפיון עור. גם כוח הכבידה תורם את חלקו, מושך את העפעפיים כלפי מטה וגורם לצניחת עפעפיים ולהופעת קמטים. לצד המראה העייף, הכבד ונטול החיוניות, מלוות תופעות אלו, לעיתים, גם בפגיעה בשדה הראייה.

ניתוח עפעפיים מתאים לכל גבר או אישה מעל גיל 45 המרגישים שבגלל אזור העיניים שלהם הם נראים עייפים או מבוגרים מכפי גילם ומוכנים לשקול אופציה ניתוחית כדי לתקן זאת. כלומר, מבינים כי אופציה זאת תיתן את התוצאות הטובות ביותר והעמידות ביותר לאורך זמן לעומת טיפולים זעיר פולשניים כמו חומרי מילוי או טיפולי לייזר, אך כמו כל ניתוח, אפשרות זו טומנת בחובה סיכון גבוה יותר לסיבוכים.

פעמים רבות ניתוח עפעפיים משולב עם ניתוח נוסף כגון הרמת גבות או מתיחת פנים.

ולמי ניתוח עפעפיים לא מתאים?

 • לסובלים ממחלות עיניים מסוימות כמו גלאוקומה.
 • לסובלים ממחלות שרירים מסוימות כמו מיאסטניה גראביס.
 • לסובלים מצניחת עפעף עקב בעיה בשריר מרים העפעף (פטוזיס).
 • לאנשים שמעוניינים בניתוח עקב שאיפה לרווח סוציאלי כמו קידום בעבודה או הצלחה רומנטית.
 • לאנשים שמעוניינים בניתוח כחלק מפתרון למצוקה בין-אישית, כמו גירושין או פיטורין. פנו לגורם מקצועי המציע ייעוץ ותמיכה בבעיות אלו בטרם תגיעו לייעוץ.

כשתגיעו למרפאה תתבקשו למלא שאלון בריאות, ותקבלו חומר קריאה רלוונטי לניתוח. לאחר מכן תוכנסו לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצו, ניתן לצרף לפגישה מלווה או שניים.

פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם, הרפס או הפרעות בבלוטת התריס) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע, חשוב שתביאו מראש לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. לבסוף אשאל שאלות שנוגעות לעיניים כמו שימוש במשקפיים או עדשות, האם יש דמעת או יובש ואם עברתם ניתוחים קודמים בעיניים (למשל הסרת משקפיים בלייזר או תיקון קטרקט) או הזרקות של חומרי מילוי קבועים לאזור.

לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהן הבעיות המפריעות לכם, מהן הציפיות שלכם מהניתוח וכמה זמן אתם מסוגלים לאפשר להחלמה. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את שיטת הניתוח ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי.

כעת אבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר התרשמות מעודפי עור ושומן, דרגת הנפילה, מיקום הקמטים וחומרתם, איכות הרקמות, אסימטריה, תנועתיות העפעפיים והעיניים ועוד.

לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

להלן האפשרויות הטיפוליות. יש לציין שניתן לבצע את כל ניתוחי העפעפיים בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש:

 • הרמת עפעפיים עליונים – הסרת עודפי עור ושומן דרך חתכים בעפעפיים העליונים שמוסתרים היטב כשהעיניים פקוחות.
 • מתיחת עפעפיים תחתונים – הסרת שומן דרך חתך פנימי בלחמית העין והסרת עודפי עור לפי הצורך על ידי חתך מוסתר מתחת לקו הריסים. לפעמים יהיה צורך למתוח את העפעף התחתון בטכניקה מיוחדת המעגנת אותו לארובת העין.
 • הרמת גבות – החזרת הגבה הצנוחה למקומה הראוי דרך חתכים מוסתרים בקווי השיער או מעל הגבה.
 • הרמת מצח – מתיחת הקמטים שבמצח וכריתת השרירים הגורמים לקמטים דרך חתכים בקו השיער.
 • הזרקת בוטוקס – בוטוקס הוא השם המסחרי של תרופה שיודעת לשתק שרירים למשך מספר חודשים. בהזרקה נכונה לאזורי המצח וסביב העיניים ניתן לטשטש קמטים במידה ניכרת, למתוח עודפי עור קלים ולהרים את הגבות.
 • חומרי מילוי – במצב בו העיניים והלחיים שקועות ניתן להשיב את הנפח בעת הניתוח על ידי הזרקת שומן. זה מתבצע על ידי שאיבת שומן קטנה מאזור כמו הבטן או הירך והזרקתו לאחר עיבוד לאזורי הפנים בהם הוא חסר. אופציה אחרת היא הזרקה של חומצה היאלרונית לאותה מטרה.
 • קילוף עור עמוק (פילינג) – אם סביב העיניים יש עור צהבהב, כתמים, קמטוטים וסימני הזדקנות אחרים על העור יהיה צורך בקילוף שיבוצע בעת הניתוח או לאחריו, בתלות בנרחבות הקילוף. הפילינג יכול להתבצע באמצעות שפשוף מכני, חומר כימי או לייזר שמאפשר שליטה מצוינת בעומק הקילוף, ומעניק מראה אחיד ורענן לעור.
 • שילוב ניתוחים נוספים שיעניקו הרמוניה ומראה מאוזן יותר של הפנים כמו מתיחת פנים, ניתוח אף, שתל לסנטר, הצמדת אוזניים ועוד.

מחדר הרופא תעברו אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלו תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות לאחר הניתוח ועוד.

החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לכם לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלתם. תוכלו לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם אתם מרגישים שחסר לכם מידע. חשוב לי שתקבלו החלטה בלי לחץ ורק כשאתם מרגישים שזה הדבר הנכון עבורכם.

מזל טוב. בחרתם וסגרתם ניתוח, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלכם יעלו. אנחנו כאן עבורכם ויהיו בידיכם מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה. חשוב שנקבל בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש מכם – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים נבקש להביא מסמכים או תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם למצבכם הרפואי (כמו המלצות של רופא מומחה מטפל). לא כדאי לחכות לרגע האחרון עם מסמכים אלו, מפני שאם הם לא יגיעו בזמן ניאלץ לדחות את הניתוח. לעולם לא אנתח מטופל לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורו. כדאי להפסיק לעשן או לפחות להפחית עישון לפני ואחרי הניתוח. מאחר ועישון מגביר את הסיכון לסיבוכים. תרופות שונות כמו משככי כאב, טיפות ומשחות אותן אמליץ ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלך עם מרשם מרופא המשפחה. אם יש היסטוריה של פצעי הרפס בשפתיים או באזור אחר בפנים יש להתחיל טיפול מונע שלושה ימים לפני הניתוח ויומיים אחרי (Valtrex 500 מ”ג, פעמיים ביום). במקרים בהם יבוצע גם פילינג יהיה צורך במריחת קרם הכנה רפואי למשך כל לילה, החל משלושה שבועות טרם הניתוח. אני אספק מרשם להכנת הקרם, ויש לקנות אותו בבית מרקחת שמוכר הכנות רוקחיות. יום לפני הניתוח ייצרו אתכם קשר מבית החולים הפרטי בו ייערך הניתוח וימסרו את השעה הסופית בה יש להגיע והוראות הגעה. ערב לפני הניתוח יש לחפוף היטב את השיער, לשטוף את הפנים בסבון, ולהימנע מקרם או איפור עד לניתוח.

סוף סוף הגיע היום המיוחל. יש התרגשות ויש גם חששות וזה נורמלי לחלוטין. עליכם להגיע בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!) ולהסיר עדשות מגע ותכשיטי מתכת (מומלץ להשאיר אותם בבית). אם יש שיער ארוך עליו להיות אסוף בקוקו מהודק ככל האפשר. יש להגיע עם מלווה.

בבית החולים מחכה המתאמת שלי שתעזור לכם בתהליך הקליטה. תקבלו בגדים לניתוח ולוקר לאחסנת חפצים. אני אפגוש אתכם שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן יתבצע צילום רפואי, וסימון על הפנים בטוש מיוחד שאינו מחיק. סימנים אלו יעזרו לי במהלך הניתוח כשהגוף במנח שכיבה.

זהו. שיהיה בהצלחה. בחדר הניתוח תראו אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אתכם למכשירים שונים. לילה טוב.

הניתוח נמשך בין פחות משעה (עפעף עליון בלבד) ועד לשלוש שעות ולאחריו מועברים להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אליכם ובמידת הצורך יתמוך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששו (בדרך כלל חצי שעה) תועברו לחדר האשפוז.

העפעפיים יהיו חבושים בפלסטרים ויהיו על העיניים קומפרסים קרים. יהיה טשטוש ראייה צפוי בעיקר בגלל המשחה שבתוך העיניים.

לאחר אשפוז של מספר שעות בו הצוות יוודא שחזרתם לעצמכם ושאתם יכולים לכל הפחות ללכת לשירותים לבד, תוכלו להשתחרר הביתה עם רק עם מלווה, שכן ראייתכם מוגבלת.

העיניים יהיו נפוחות ואף לא סימטריות בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. כדי להפחית את הנפיחות יש לשכב בשבוע הראשון בראש מורם ולהימנע לחלוטין מהתכופפות. יש לשים בתוך כל עין משחה (תקבלו מרשם) כל לילה לפני השינה. לפעמים אני רושם סטרואידים לשלושה ימים לאחר הניתוח כדי להפחית את הבצקת.

יתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים בתוך הלחמיות וסביב העיניים שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. ניתן לרכוש מראש מייקאפ רפואי המותאם לגוון העור ויכול להסתיר היטב את סימני הניתוח.

הכאבים הצפויים הם לרוב קלים ומגיבים היטב למשככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. לתחושות של יובש, צריבה או “חול בעיניים” אני רושם טיפות שמקלות על ההרגשה, שיכולה להימשך גם מספר שבועות.

ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבוע עד שבועיים ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת (כזו שגורמת לפנים להיות סמוקים).

לרוב אפשר יהיה לחזור ולהתאפר כרגיל כעבור שבועיים.

יהיו ביקורות אצלי לכל הפחות לאחר כשבוע (אז תהיה גם הוצאת תפרים), חודש ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה.

מהמראה החדש אפשר יהיה להתרשם כבר זמן קצר לאחר הניתוח אך התוצאה הסופית תתקבל כעבור מספר חודשים לאחר הניתוח.

המטרה היא תוצאה טבעית שלא נראית משונה. רוב האנשים שיתבוננו בכם ישימו לב שעברתם שינוי, אך לרוב לא יבינו כי עברתם ניתוח. חלקם יגידו לכם שאתם נראים טוב או ישאלו אתכם “מה עשיתם?”, “הייתם בחופשה?” או שאלות דומות.

יש לזכור שהניתוח לא עוצר את הזדקנות הפנים ולכן השאלה “כמה זמן יחזיק הניתוח?” היא תלויה מאוד בגיל שלכם, בגנטיקה ובאורח החיים. ככל שתעברו את הניתוח בגיל צעיר יותר משך ההשפעה שלו יהיה ארוך יותר – לפעמים עד 10 שנים! מעשנים, אנשים שעוברים שינויי משקל קיצוניים או כאלה שעור הפנים שלהם עם קמטוטים רבים יכולים לצפות להשפעה קצרה יותר.

מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הן אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:
 • העפעפיים ו/או הגבות תמיד ייפלו לאחר הניתוח בדרגה לא צפויה בהתאם לאלסטיות של העור שלכם. מיד לאחר הניתוח הנפיחות מותחת מאוד את העור וכל הקמטים נעלמים. כשהנפיחות יורדת בהדרגה, אין שום דרך אמינה לדעת אצל מי מהמנותחים העור יתכווץ ואצל מי העור יימתח. אם ככה, אז בשביל מה לעשות את הניתוח? כי הרוב המוחלט של האנשים יקבלו שיפור משמעותי. למשל, אם לפני השקיות שמתחת לעיניים היו בדרגת בליטה חמורה, יש לצפות שלאחר הניתוח יתקבל בלט קל בלבד. עם זאת זה בהחלט לא מדע מדויק, ויתכן ותהיו מאוכזבים מכמה מהר יופיעו שוב עודפי עור או שומן לאחר הניתוח! נכון להיום אין אף שיטת ניתוח שיכולה להבטיח עפעפיים מתוחים לגמרי או גבות גבוהות מאוד.
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה קלה של העיניים, שבדרך כלל דומה לאסימטריה הטבעית שהייתה לך לפני הניתוח. כמו כן יכול להיות שינוי במפתח העין וצורתה – למשל התעגלות או היצרות של זווית העין.
 • בעקבות מתיחת העפעפיים יכול להיות שינוי בקימור הקרנית, דבר אשר עשוי לשנות את המספר במשקפיים או להקשות על הכנסת עדשות מגע שהותאמו טרם הניתוח.
 • לאחר הניתוח ייתכנו שינויי ראייה בעיקר במבט לצדדים. לוקח זמן לעיניים להתרגל לזוז ללא ההפרעה של עודפי עור ושומן כבדים. ברוב המוחלט של המקרים תסמינים אלו ישתפרו ככל שחולף הזמן עד שייעלמו לגמרי.
 • הצלקות הניתוחיות תהינה בולטות, כהות או אדומות בחודשים הראשונים אצל רוב האנשים. בדרך כלל הצלקות יטשטשו עם הזמן ויהפכו בהירות, אך לעולם לא ייעלמו.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול ולעיתים בניתוח משלים. צריך לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח. אני והצוות שלי נלווה אתכם עד להחלמה. חשוב שתדעו שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי. להלן הסיבוכים האפשריים:
 • ציסטות באזור התפרים.
 • יובש קבוע בעיניים.
 • דמעת יתר.
 • סגירה לא מלאה של העין עקב משיכת עפעף עליון כלפי מעלה.
 • הצטלקות הגורמת משיכה של עפעף תחתון כלפי מטה (אקטרופיון).
 • זיהום.
 • נשירת ריסים.
 • שריטה בקרנית.
 • בצקת כרונית.
 • שינוי משמעותי בצורת העין או אסימטריה בולטת.
 • תחושה קבועה של גוף זר או כאב כרוני.
 • צניחת עפעף (פטוזיס).
 • הפרעות ראייה.
 • פזילה.
 • דימום מאחורי גלגל העין שיצריך ניתוח ניקוז.

תמונות לפני-אחרי ניתוח עפעפיים