הגדלת חזה

הגדלת חזה הוא הניתוח הפלסטי המבוקש ביותר בארץ ובעולם ויכול להתאים לכל אישה המעוניינת בכך, כמעט בכל זמן בחייה.

נשים רבות אינן מרוצות מהחזה בו חנן אותן הטבע. חזה שטוח או קטן גורם לא פעם למבוכה ולחוסר ביטחון עצמי. ניתוח להגדלת חזה נחשב פשוט יחסית, פותר את הבעיה האסתטית ומוכח מחקרית כמשפר את דימוי הגוף.

אז אם את בחורה בעלת חזה קטן, אישה צעירה שהחזה שלה התרוקן בעקבות הריונות, הנקות ו/או שינויי משקל או אישה מבוגרת המעוניינת להחזיר לעצמה את תחושת הנשיות והנעורים – ניתוח הגדלת חזה הוא הניתוח בשבילך.

ולמי הגדלת חזה לא תתאים?

 • אם את מתכננת להיכנס להריון פחות משנה לאחר הניתוח.
 • אם ילדת או הפסקת להניק פחות מחצי שנה לפני הניתוח.
 • אם את מעוניינת גם בהרמת החזה. ניתוח הגדלת חזה אינו מרים שדיים נפולים, במקרה זה יש לעבור ניתוח הרמה עם או בלי משתל.
 • אם את מעוניינת בניתוח כחלק מפתרון למצוקה בין-אישית, כמו גירושין או פיטורין. פני לגורם מקצועי המציע ייעוץ ותמיכה לבעיות אלו בטרם תגיעי לייעוץ.

כשתגיעי למרפאה תתבקשי למלא שאלון בריאות, ותקבלי חומר קריאה על הניתוח בו את מעוניינת. לאחר מכן תכנסי לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצי באפשרותך לצרף לפגישה מלווה או שניים מטעמך.

פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אותך מספר שאלות על עצמך כמו גיל, גובה, משקל ומידת חזייה. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי שלך כמו תרופות קבועות שאת נוטלת, מחלות כרוניות מהן את סובלת והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאי עמך לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. כמו כן אם היו בעיות רפואיות הקשורות בשד, כמו גוש או ציסטה, ועברת הדמיה (אולטראסאונד, MRI או ממוגרפיה) או ביופסיה – אנא הביאי אתך את החומר הרפואי הרלוונטי.

לאחר איסוף המידע הרפואי, אברר מהן הציפיות שלך מהניתוח ובאיזה שדיים את מעוניינת – חזה עם קוטב עליון עגול ומראה “סיליקוני”, או דווקא חזה במראה טבעי עם קוטב עליון שטוח יחסית. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורך את המשתלים ואת שיטת הניתוח שיאפשרו לי לתת לך את התוצאה לה את מצפה.

כעת אבקש ממך להסיר חולצה וחזייה כדי שאוכל לבדוק את בית החזה והשדיים שלך. באמצעות סרט מדידה אמדוד מאפיינים שונים כמו רוחב ואורך השד, מרחק הפטמות מקו האמצע, היקף בית החזה ועוד. כמו כן אתרשם בבדיקה מאיכות העור ורקמת השד, נפח ומבנה השדיים, סימטריה, נפילה ותכונות נוספות בעלות השפעה על הניתוח והתוצאה. בסיום הבדיקה אסביר לך מול המראה על הממצאים שעלו בבדיקה ומה המשמעויות שלהם.

בשלב הבא המתאמת שלי תלביש לך חזיית מדידה ואני אתאים לך משתלי דמה הנקראים “סייזרים”. המשתלים מאפשרים לי להדגים לך מול המראה כיצד תראי עם משתלים בנפחים שונים, וכך להקל עלייך את תהליך בחירת המשתל. מומלץ מאוד להביא לבדיקה חולצה צמודה בצבע אחיד כדי לאפשר לך להתרשם טוב יותר מצורתם ונפחם של המשתלים על גופך.

לבסוף, אסכם עבורך את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר לך את היתרונות ואת החסרונות של כל שיטה. אמליץ בפנייך על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונותייך ונתונייך הגופניים, ואספר לך על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שתוכלי לשאול שאלות ואני אתן לך את כל המידע, כדי שתוכלי לקבל החלטה מושכלת.

מחדר הרופא תעברי אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלי תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות שתצטרכי לאחר הניתוח ועוד.

החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לך לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלת. תוכלי לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם את מרגישה שחסר לך מידע. חשוב לי שתקבלי החלטה בלי לחץ ורק כשאת מרגישה שזה הדבר הנכון עבורך.


מזל טוב. בחרת וסגרת ניתוח, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלך עולים.
אנחנו כאן עבורך ויהיו בידייך מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה.

חשוב שתעבירי בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש ממך – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים תתבקשי להביא תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם לגילך (למשל ממוגרפיה) או מחלות מהן את סובלת (כמו המלצות של רופא מומחה המטפל בך). אל תחכי לרגע האחרון עם בדיקות אלו, כי אם לא תספיקי לבצע אותן ניאלץ לדחות את הניתוח. דעי שלעולם לא אנתח אותך לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורך.

אם את מעשנת עליך להפסיק לעשן או לפחות להפחית את כמות הסיגריות, לפחות שלושה שבועות לקראת ניתוח הגדלת החזה. יש הוכחות חד משמעיות שעישון מגביר את הסיכוי לסיבוכים כמעט בכל ניתוח. עם זאת, בניתוח הגדלת חזה אין הוריה מוחלטת להפסקת עישון.

תרופות שונות כמו משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ לך ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלך עם מרשם מרופא המשפחה.

עלייך לרכוש לפחות חזיית ספורט אחת ללא ברזלים שנפתחת מקדימה. תצטרכי ללבוש חזייה כזאת למשך 6 שבועות מהניתוח, ולכן יתכן ועדיף לקנות שתיים. אנחנו נגיד לך איזו מידה את צריכה, ונוכל להמליץ לך על חברות מסחריות שמוכרות חזיות כאלו.

יום לפני הניתוח ייצרו אתך קשר מבית החולים הפרטי בו תנותחי וימסרו לך את השעה הסופית בה את צריכה להגיע והוראות הגעה.

סוף סוף הגיע היום המיוחל. את מתרגשת וחוששת וזה נורמלי לחלוטין. הגיעי בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!), התקלחי היטב בבית עם שמפו וסבון רגיל, הימנעי ממריחת קרם גוף, הסירי עדשות מגע ותכשיטי מתכת (מומלץ להשאיר אותם בבית). את צריכה להגיע עם מלווה.

בבית החולים תפגשי את המתאמת שלי שתעזור לך בתהליך הקליטה. תקבלי בגדים לניתוח ותחתונים חד פעמיים. אני אפגוש אותך שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים אותך בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן אצלם אותך, ואסמן על גופך בטוש מיוחד. סימנים אלו ייעזרו לי במהלך הניתוח כשתהיי במנח שכיבה.

זהו. שיהיה בהצלחה. את מוכנסת לחדר הניתוח שם תראי אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אותך למכשירים שונים. לילה טוב.

הניתוח נמשך כשעה ולאחריו תועברי להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אלייך ובמידת הצורך יתמוך בך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששי (בדרך כלל חצי שעה) תועברי לחדר האשפוז.

שדייך יהיו חבושים בפלסטרים אותם אין להסיר, ומעליהם חזיית ספורט או תחבושת אלסטית. לאחר אשפוז של מספר שעות בו הצוות יוודא שחזרת לעצמך ושאת יכולה ללכת לשירותים לבד, תוכלי להשתחרר לביתך עם מלווה. אסור לנהוג לאחר הרדמה כללית!

אתן לך מרשם לטיפול אנטיביוטי בן חמישה ימים לאחר הניתוח. אין להרטיב את החזה במשך יומיים. לאחר מכן יש לרחוץ את השדיים כל יום במים וסבון על-גבי הפלסטרים, ולא לנסות למשוך אותם בכוח. הם ייפלו לבד לאט תוך חודש וחצי ואם לא, אני אוריד אותם בביקורת. ככל שהפלסטר יישאר יותר זמן, כך תתקבל צלקת שטוחה יותר. בימים הראשונים תורגש תחושה של מתיחה בעור ויהיו כאבים המגיבים לרוב למשככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. לאלו שכאובות יותר אני רושם משככי כאב דמויי אופיום כמו טרמדקס, היכולים לגרום לבחילה, ולכן יש ליטול אותם עם נוגדי בחילה כמו פרמין. משככי כאב כמו אדוויל, נורופן ודומיהם מגבירים סיכוי לדימום לאחר הניתוח ולכן מומלצים פחות. השדים ייראו נפוחים במשך כשישה שבועות ולעיתים אף לא סימטריים. בשל כך מומלץ להישאר עם חזיית הספורט כל העת למעט במקלחת, כי היא תורמת להפחתת הנפיחות. יתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבוע עד עשרה ימים ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי לאחר ניתוח הגדלת שדיים, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת. תוזמני לביקורות אצלי לאחר כשבוע, חודש וחצי ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים עבורך טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה. התוצאה הסופית תתקבל כשלושה חודשים לאחר הניתוח – פרק זמן מספק לכל נפיחות לחלוף. תתחדשי! הימנעי מלבישת חזיות בעלות ברזלים לתקופה ממושכת במשך כשנה, שכן הן יכולות להפריע לניקוז דם ולימפה מהשדיים ולגרום לגודש וורידים בולטים. כדאי מאוד לא להיכנס להריון לפחות שנה לאחר הניתוח. ניתוח הגדלת שדיים אינו פוגע ביכולת ההנקה, עם זאת, יש להבין שהריון, אפילו ללא הנקה, יכול לפגום בתוצאות של כל ניתוח אסתטי של השדיים, בדיוק כשם שהריון משנה את צורת ונפח החזה של נשים שלא עברו ניתוח כזה. נשים שעברו הגדלת חזה אינן צריכות להיות במעקב מיוחד כלשהו. כמו כל אישה מומלץ להיבדק מעל גיל 30 פעם בשנה על-ידי כירורג שד, ומעל גיל 40 ובהתאם לגיל ולגנטיקה לבצע הדמיית על-קול ו/או ממוגרפיה לפי המלצותיו.
מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הן אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה קלה שבדרך כלל דומה לאסימטריה הטבעית שהייתה לך לפני הניתוח.
 • כאב פתאומי קצרצר בשד או תחושת דקירה חולפת הם תסמינים שכיחים בשנים הראשונות לאחר הניתוח. שכיחותם תלך ותרד עם הזמן.
 • היות והמשתלים הם בעלי מרקם רך יחסית שדומה למרקם של שד צעיר, הם נוטים להתקפל מעט תחת הלחץ של השד. קיפולים אלה, הנקראים “ריפלינג”, מורגשים באזורים בהם אין הרבה רקמה בין המשתל לעור אך אינם נראים . זה קורה בעיקר בחלק התחתון של השד (משם מוכנס המשתל) ובחלק הקרוב למחשוף.
 • לאחר הניתוח יהיה שינוי תחושה בפטמות ובעור של קוטב השד התחתון. השינוי יכול להתבטא בטווח שמתחיל בחוסר תחושה ועד לתחושת יתר במגע עם בגד. לפעמים גם הפטמות יהיו זקורות כל הזמן. ברוב המוחלט של המקרים תסמינים אלו ייעלמו ככל שחולף הזמן.
 • בדרך כלל הצלקות הניתוחיות מוסתרות היטב בקפל התת שדי והן כמעט לא מורגשות. אצל חלק קטן מהנשים יש הצטלקות יתר הגורמת לצלקות בולטות.
 • אצל כל אישה נוצרת קופסית סביב המשתל. לרוב היא אינה מורגשת ואינה נראית מבחוץ והמשתל ירגיש רך וטבעי.
 • מרבית הרופאים מסכימים כי כדאי להחליף את המשתלים, גם אם לא נמצא בהם שום פגם, לפחות פעם אחת במהלך החיים. לאור זאת, יש לצפות להחלפת המשתלים תוך 15-20 שנה מהניתוח.
עם הזמן תהיה אצל מרבית הנשים צניחה של הרקמות בגלל שינויי משקל, הריונות והשפעת כח הכבידה.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול, ואני והצוות שלי נלווה אותך עד להחלמה. חשוב שתדעי שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי.
 • התכווצות משמעותית של הקופסית שסביב המשתל, שתגרום לכאב ו/או עיוות של השד.
 • דימום בתוך כיס המשתל.
 • הצטברות נוזלים עקשנית (סרומה).
 • זיהום חיידקי.
 • קפלים במשתל שניתן לראותם.
 • למשתלים איתם אני עובד יש אחריות לכל החיים. אם נוצר קרע במשתל תקבלי מהחברה היצרנית משתלים חדשים ללא עלות, אך ללא כיסוי של עלות חדר הניתוח והמנתח.
 • תזוזה של משתל שתתבטא באסימטריה קיצונית או התחברות של המשתלים בקו האמצע.
 • היפרדות הפצע הניתוחי וחשיפה של המשתל.
 • כאבים כרוניים בשדיים.
 • התרחבות נראית לעין של וריד בקוטב התחתון של השד.
 • תוארו מספר קטן מאוד של מקרי לימפומה של קופסית המשתל. הוצאה של הקופסית במקרים אלה מביאה להחלמה מלאה.
כ- 12% מהנשים שעוברות הגדלת חזה יעברו ניתוח משלים כלשהו תוך 5 שנים מהניתוח. את צריכה לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח.

תמונות לפני-אחרי של הגדלת חזה