הצמדת אוזניים

ניתוח הצמדת אוזניים נועד לתקן אוזניים בולטות. זוהי תופעה שכיחה בשיעור של כ- 5% מהאוכלוסייה. הסובלים מהבעיה, בעיקר ילדים ומתבגרים, עלולים לחוש מבוכה רבה ולהיות חשופים ללעג, וכתוצאה מכך לפתח דימוי עצמי ירוד. רבים מנסים להסתיר את האוזניים עם שיער ארוך ואביזרי אופנה שונים או לחלופין, נמנעים ממצבים חברתיים. המבוכה עלולה להתעורר גם בגילאים מבוגרים יותר והרצון לשינוי קוסמטי ממשיך ללוות לאורך השנים, בפרט מאחר ולא קיימים פתרונות אחרים מלבד התערבות ניתוחית. מדובר בניתוח פשוט יחסית, עם שביעות רצון גבוהה, ולראייה – מנותחים רבים מעידים על שיפור משמעותי בדימוי העצמי ובאיכות החיים שלהם. את הניתוח ניתן לבצע כבר החל מגיל 8, מפני שהאוזן מגיעה לכדי 80% מגודלה הסופי כבר  בגילאי 6-8. גיל הילדות מועדף לניתוח הצמדת אוזניים מאחר והסחוס עדיין רך ונוח לעיצוב. בנוסף, ניתוח הצמדת אוזניים כבר בגיל מוקדם עשוי לחסוך סבל ומבוכה עתידיים בחיי הילד והמתבגר. הניתוח מתאים גם לאנשים עם עיוות בצורה החיצונית של האפרכסת ולמקרים של אוזניים לא סימטריות (ניתוח באוזן אחת בלבד).
כשתגיעו למרפאה תתבקשו למלא שאלון בריאות, ותקבלו חומר קריאה רלוונטי לניתוח. לאחר מכן תוכנסו לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצו, ניתן לצרף לפגישה מלווה או שניים. קטין מחויב להגיע לפגישה עם אחד מההורים, או עם שניהם אם הם גרושים. פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים, בדגש על עישון. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או הרפס) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע, חשוב שתביאו מראש לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. חשוב לציין אם עברתם ניתוחים קודמים באוזן או הזרקות של חומרי מילוי. לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהן הבעיות המפריעות לכם באוזניים ומהן הציפיות שלכם מהניתוח. אצל קטינים חשוב לי מאוד לוודא שהרצון לניתוח מגיע מהם ולא  מההורים, שכן הם חייבים להיות שותפים פעילים לכל התהליך. כעת אבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר התרשמות ממבנה האוזניים, אורכן ורוחבן, דרגת הבלט של כל אוזן, אסימטריה ועוד. לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת. הניתוח בילדים יבוצע תמיד בהרדמה כללית, ואילו אצל מבוגרים ניתן לבצעו גם בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש. כל החיתוכים מתבצעים מאחורי האוזן כך שאין צלקות שאינן מוסתרות. במהלך הניתוח אני מוציא סחוס עודף, תופר תפרים חזקים שאינם נספגים כדי לקפל את הסחוסים בצורה נכונה לאחור, ומצמיד את האוזניים בזווית מתאימה אל הראש. מחדר הרופא תעברו אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלו תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות לאחר הניתוח ועוד. החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לכם לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלתם. תוכלו לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם אתם מרגישים שחסר לכם מידע. חשוב לי שתקבלו החלטה בלי לחץ ורק כשאתם מרגישים שזה הדבר הנכון עבורכם.
בשעה טובה בחרתם וסגרתם ניתוח, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלכם יעלו. אנחנו כאן עבורכם ויהיו בידיכם מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה. חשוב שנקבל בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש מכם – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים נבקש להביא מסמכים או תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם למצבכם הרפואי (כמו המלצות של רופא מומחה מטפל). לא כדאי לחכות לרגע האחרון עם מסמכים אלו, מפני שאם הם לא יגיעו בזמן ניאלץ לדחות את הניתוח. לעולם לא אנתח מטופל לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורו. כדאי להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח. מוכח כי עישון מגביר את הסיכון לסיבוכים באופן משמעותי. יש להימנע מעישון עוד שלושה שבועות לאחר הניתוח, כי אפילו סיגריה אחת ביום מונעת יצירה של כלי דם חדשים ופוגמת בחידוש הרקמות. תרופות שונות כמו משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלכם עם מרשם מרופא המשפחה. יש לרכוש סרט ראש ולהביא אותו ביום הניתוח. מטרתו ללחוץ על האוזניים לכיוון הראש ולהפחית את הסיכון להישנות של הבלט. צריך להשתמש בו כל היום בשבועיים הראשונים ולאחר מכן רק בלילה למשך מספר שבועות. יום לפני הניתוח ייצרו אתכם קשר מבית החולים הפרטי בו ייערך הניתוח וימסרו את השעה הסופית בה יש להגיע והוראות הגעה. רצוי שבנים יסתפרו קצר סביב האוזניים יום-יומיים לפני הניתוח. בנות עם שער ארוך, נדרשות לאסוף אותו לכיוון הקודקוד ואף רצוי לקלוע אותו בצמה. חשוב לחפוף את השיער ערב לפני הניתוח ולרחוץ את הפנים והאוזניים היטב.

סוף סוף הגיע היום המיוחל. יש התרגשות ויש גם חששות וזה נורמלי לחלוטין. עליכם להגיע בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!) ולהסיר מהפנים והגוף תכשיטי מתכת ועדשות מגע (מומלץ להשאיר אותם בבית). יש להגיע עם מלווה.

בבית החולים מחכה המתאמת שלי שתעזור לכם בתהליך הקליטה. תקבלו בגדים לניתוח ולוקר לאחסנת חפצים. אני אפגוש אתכם שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן יתבצע צילום רפואי, וסימון על האוזניים בטוש מיוחד. סימנים אלו ייעזרו לי במהלך הניתוח כשהגוף במנח שכיבה.

זהו. שיהיה בהצלחה. בחדר הניתוח תראו אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אתכם למכשירים שונים. לילה טוב.

הניתוח נמשך בין שעה לשעתיים ולאחריו מועברים להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אליכם ובמידת הצורך יתמוך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששו (בדרך כלל חצי שעה) תועברו לחדר האשפוז.

האוזניים יהיו חבושות בתחבושת סביב הראש (כמו כובע). לא מורידים ולא מרטיבים את התחבושת במשך יומיים. לאחר אשפוז של מספר שעות בו הצוות יוודא שחזרתם לעצמכם ושאתם יכולים לכל הפחות ללכת לשירותים לבד, תוכלו להשתחרר הביתה עם מלווה. אסור לנהוג לאחר הרדמה כללית!

יומיים לאחר הניתוח יש להוריד את התחבושת, להתרחץ היטב ולחפוף ראש ולשים את סרט הראש. יש להשתמש במקלון אוזניים רטוב בזמן הרחצה ולנקות באמצעותו את קו התפרים מאחורי האוזן. האוזניים תהיינה לרוב נפוחות, צמודות מאוד לראש ואף לא סימטריות בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. בשל כך מומלץ להישאר עם סרט הראש ככל שניתן, הוא תורם להפחתת הנפיחות. כמו כן יתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים, שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. בימים הראשונים תורגש תחושה של לחץ ויהיו כאבים המגיבים לרוב למשככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. לאלו שכאובים יותר אני רושם משככי כאב דמויי אופיום כמו זלדיאר. חשוב לדעת  שמשככי כאב כמו אדוויל, נורופן ודומיהם מגבירים סיכוי לדימום לאחר הניתוח ולכן מומלצים פחות. יש ליטול אנטיביוטיקה למשך שבוע לאחר הניתוח. ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבוע ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת (כזו שגורמת לפנים להיות סמוקים). אפשר לצבוע את השיער כעבור חודש, אך יהיה צורך להגן על קווי התפרים באמצעות משחה שומנית לפני הצביעה. יהיו ביקורות אצלי לכל הפחות לאחר כשבוע,  חודש ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה. מהמראה החדש אפשר יהיה להתרשם כבר זמן קצר לאחר הניתוח אך התוצאה הסופית תתקבל כעבור מספר חודשים לאחר הניתוח בגלל שהאוזניים קצת ישתחררו עם הזמן ויתקבל מראה טבעי יותר ולא צמוד מאוד.
מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח, שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הם אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה קלה של האוזניים. לכל האנשים בעולם אין אוזניים סימטריות לגמרי.
 • בחודשים הראשונים לאחר הניתוח יהיה עודף עור מאחורי האוזן באזור קו התפרים. עודף העור ייספג עם הזמן אך עד אז יש להקפיד לנקות מאחורי האוזניים ולמרוח שמן כלשהו כמו וזלין או שמן נבט חיטה כדי להימנע מיובש.
 • לעיתים תפר קבוע יכול לבצבץ מאחורי האוזן. לרוב זה בגלל שהגוף יוצר רקמת צלקת חזקה מספיק שמחזיקה את האוזן במקומה ואז התפר מאבד מאחיזתו ונפלט החוצה. במקרה כזה יש להוציאו במרפאה בלבד, כמו שמוציאים כל תפר.
 • הצלקות הניתוחיות מאחורי האוזניים, יהיו בולטות, כהות או אדומות בחודשים הראשונים אצל רוב האנשים. בדרך כלל הצלקות יטשטשו עם הזמן ויהפכו בהירות, אך לעולם לא ייעלמו.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול ולעיתים בניתוח משלים. צריך לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח. אני והצוות שלי נלווה אתכם עד להחלמה. חשוב שתדעו שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי. להלן הסיבוכים האפשריים:
 • הישנות של הבלט.
 • דימום או הצטברות נוזלים (סרומה) שיצריכו ניקוז.
 • אסימטריה משמעותית של האוזניים שתצריך ניתוח משלים.
 • צלקות בולטות, אדומות ו/או רגישות (נקראות צלקות היפרטרופיות או קלואידיות). לעיתים יהיה צורך בהזרקת סטרואידים לצלקות אלה.
 • זיהום בסחוס האפרכסת שעלול לגרום לשינוי צורת סחוס האוזן.
 • נמק של העור. בעיקר בקרב מעשנים. הטיפול הוא לרוב שמרני ונעשה על ידי חבישות מתקדמות עד לצמיחת עור חדש.
 • היפרפיגמנטציה של האוזניים (בעיקר אצל כהי עור). יצריך מניעה מחשיפה לשמש ושימוש במשחות מבהירות עור לתקופה ארוכה.

תמונות לפני-אחרי של הצמדת אוזניים