מתיחת פנים

אומרים שהעולם שייך לצעירים. לא בטוח שזה נכון, אבל בעידן הנוכחי, ישנם אנשים מבוגרים רבים שמרגישים צעירים ורוצים להיראות בהתאם. אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר בתהליך ההזדקנות, הוא הופעת קמטים בפנים. הקמטים ניכרים לרוב בגילאי 50-60, אולם יש מקרים בהם הם מופיעים אף קודם בתלות בגנטיקה ובהרגלים כמו עישון, חשיפה לשמש, תזונה ועוד. קמטים אלה מופיעים כתוצאה משלושה תהליכים:
 1. ירידה באיכות העור ובתכולת סיבי החלבון שבו, כך שהוא פחות אלסטי.
 2. ירידה בנפח הרקמות המרכיבות את הפנים (שומן, שריר ועצם) כך שאין הן מותחות כבעבר את העור שמונח מעליהן.
 3. צניחת רקמות הפנים כלפי מטה עקב פעולתו של כוח המשיכה והתרופפות כוחם של שרירי ורצועות הפנים.
לשמחתם של הסובלים מהופעת הקמטים, כיום, ניתן לטפל בהם כירורגית עם תוצאות מרשימות. המטרה בניתוח היא להסיר את העור העודף ולמתוח את השרירים תחתיו. פעמים רבות יוזרקו גם שומן או חומרי מילוי כדי להשיב את הנפח ו/או יבוצע קילוף עמוק של העור הפגום והדהוי כדי להעניק לו ברק וחיוניות. לעיתים אף יבוצע הניתוח בשילוב עם ניתוחים נוספים כמו הרמת עפעפיים, מתיחת צוואר ועוד.
ניתוח מתיחת פנים הינו גולת הכותרת של הכירורגיה הפלסטית. הוא מחזיר עטרה ליושנה ומשיב נעורים לפנים עייפות ונפולות. הניתוח נועד לטפל בסימני ההזדקנות של הפנים ולהעניק מראה צעיר יותר. הוא מתאים לכל גבר או אישה מעל גיל 45 המרגישים שהם נראים מבוגרים מכפי גילם ומוכנים לשקול אופציה ניתוחית כדי לתקן זאת. כלומר, מבינים כי אופציה זאת תיתן את התוצאות הטובות ביותר והעמידות ביותר לאורך זמן לעומת טיפולים זעיר פולשניים כמו חומרי מילוי או חוטים, אך היא טומנת בחובה סיכון גבוה יותר לסיבוכים. ולמי ניתוח לא יתאים?  
 • לאנשים שמצפים להיראות צעירים יותר בעשור שלם. מודגש כי ניתוח מתיחת פנים מעניק לאנשים מראה מצוין לטווח הגיל שלהם, אך לרוב אינו גורם להם להראות צעירים ביותר מעשור.
 • למעשנים, שלא מסוגלים להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח.
 • לאנשים שמעוניינים בניתוח עקב שאיפה לרווח סוציאלי כמו קידום בעבודה או הצלחה רומנטית.
 • לאנשים שמעוניינים בניתוח כחלק מפתרון למצוקה בין-אישית, כמו גירושין או פיטורין. פנו לגורם מקצועי המציע ייעוץ ותמיכה בבעיות אלו בטרם תגיעו לייעוץ.
כשתגיעו למרפאה תתבקשו למלא שאלון בריאות, ותקבלו חומר קריאה רלוונטי לניתוח. לאחר מכן תוכנסו לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצו, ניתן לצרף לפגישה מלווה או שניים. פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים בדגש על עישון. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או הרפס) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאו עמכם לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. חשוב לציין אם עברתם ניתוחים קודמים בפנים או הזרקות של חומרי מילוי או חוטים. לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהן הבעיות המפריעות לכם בפנים, מהן הציפיות שלכם מהניתוח וכמה זמן אתם מסוגלים לאפשר להחלמה. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את שיטת הניתוח ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי. כעת אבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר התרשמות ממבנה הפנים, דרגת הנפילה, מיקום הקמטים וחומרתם, איכות העור, אסימטריה, תנועתיות של שרירי הפנים ועוד. לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת. להלן האפשרויות הטיפוליות. יש לציין שניתן לבצע את כל סוגי הניתוחים בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש:
 • מיקרו מתיחת פנים – זהו סוג של “מיני” מתיחת פנים, הכוללת חתכים סביב האוזן בלבד. אפשר לקרוא יותר על השיטה בבלוג שלי.
 • מתיחת פנים קלאסית – כוללת חתכים בקדמת האוזן ומאחוריה שנכנסים גם לעור המשוער בקרקפת. כך ניתן להסיר עודפי עור משמעותיים ולמתוח גם את הצוואר.
 • חומרי מילוי – בפנים שאיבדו נפח רב ונראות “מרוקנות” ניתן להשיב את הנפח בעת הניתוח על ידי הזרקת שומן. זה מתבצע על ידי שאיבת שומן קטנה מאזור כמו הבטן או הירך והזרקתו לאחר עיבוד לאזורי הפנים בהם הוא חסר. אופציה אחרת היא הזרקה של חומצה היאלרונית לאותה מטרה.
 • קילוף עור עמוק (פילינג) – בפנים עם עור צהבהב, כתמים, קמטוטים וסימני הזדקנות אחרים על העור יהיה צורך בקילוף שיבוצע בעת הניתוח או לאחריו, בתלות בנרחבות הקילוף. הפילינג יכול להתבצע באמצעות שפשוף מכני, חומר כימי או לייזר שמאפשר שליטה מצוינת בעומק הקילוף, ומעניק מראה אחיד ורענן לעור.
 • שילוב ניתוחים נוספים שיעניקו הרמוניה ומראה מאוזן יותר של הפנים כמו שאיבת שומן מהצוואר, הרמת גבות, ניתוחי עפעפיים, ניתוח אף, שתל לסנטר, הצמדת אוזניים ועוד.
מחדר הרופא תעברו אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלו תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות לאחר הניתוח ועוד. החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לכם לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלתם. תוכלו לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם אתם מרגישים שחסר לכם מידע. חשוב לי שתקבלו החלטה בלי לחץ ורק כשאתם מרגישים שזה הדבר הנכון עבורכם.
בשעה טובה. בחרתם וסגרתם ניתוח, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלכם יעלו. אנחנו כאן עבורכם ויהיו בידיכם מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה. חשוב שנקבל בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש מכם – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים נבקש להביא מסמכים או תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם למצבכם הרפואי (כמו המלצות של רופא מומחה מטפל). לא כדאי לחכות לרגע האחרון עם מסמכים אלו, מפני שאם הם לא יגיעו בזמן ניאלץ לדחות את הניתוח. לעולם לא אנתח מטופל לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורו. יש להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח. מוכח כי עישון מגביר את הסיכון לסיבוכים בצורה דרמטית ובעיקר היפרדות של פצעי הניתוח ונמק של העור. יש להימנע מעישון עוד שלושה שבועות לאחר הניתוח, כי אפילו סיגריה אחת ביום מונעת יצירה של כלי דם חדשים ופוגמת בחידוש הרקמות. תרופות שונות כמו משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלך עם מרשם מרופא המשפחה. אם יש היסטוריה של פצעי הרפס בשפתיים או באזור אחר בפנים יש להתחיל טיפול מונע שלושה ימים לפני הניתוח ויומיים אחרי (Valtrex 500 מ”ג, פעמיים ביום). במקרים בהם יבוצע גם פילינג יהיה צורך במריחת קרם הכנה רפואי למשך כל לילה, החל משלושה שבועות טרם הניתוח. אני אספק מרשם להכנת הקרם, ויש לקנות אותו בבית מרקחת שמוכר הכנות רוקחיות. יש לרכוש מלבוש לחץ (סנטרון) ולהביא אותו ביום הניתוח. מטרתו ללחוץ על העור ולהפחית את הסיכון להצטברות נוזלים. צריך להשתמש בו במרבית שעות היום בשבועיים הראשונים ולאחר מכן רק בלילה למשך מספר שבועות. יום לפני הניתוח ייצרו אתכם קשר מבית החולים הפרטי בו ייערך הניתוח וימסרו את השעה הסופית בה יש להגיע והוראות הגעה. ערב לפני הניתוח יש לחפוף היטב את השיער, לשטוף את הפנים בסבון, ולהימנע מקרם או איפור עד לניתוח.

סוף סוף הגיע היום המיוחל. יש התרגשות ויש גם חששות וזה נורמלי לחלוטין. עליכם להגיע בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!) ולהסיר מהפנים והגוף תכשיטי מתכת ועדשות מגע (מומלץ להשאיר אותם בבית). אם יש שיער ארוך עליו להיות אסוף בקוקו מהודק ככל האפשר. יש להגיע עם מלווה.

בבית החולים מחכה המתאמת שלי שתעזור לכם בתהליך הקליטה. תקבלו בגדים לניתוח ולוקר לאחסנת חפצים. אני אפגוש אתכם שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן יתבצע צילום רפואי, וסימון על הפנים בטוש מיוחד. סימנים אלו ייעזרו לי במהלך הניתוח כשהגוף במנח שכיבה.

זהו. שיהיה בהצלחה. בחדר הניתוח תראו אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אתכם למכשירים שונים. לילה טוב.

הניתוח נמשך בין שעתיים לארבע שעות ולאחריו מועברים להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אליכם ובמידת הצורך יתמוך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששו (בדרך כלל חצי שעה) תועברו לחדר האשפוז.

הפנים יהיו חבושים בתחבושת עוטפת ויהיו על העיניים קומפרסים קרים. מאחורי האוזניים יושארו שני נקזים שמטרתם לפנות נוזלים החוצה אל התחבושת כדי שלא יצטברו מתחת לעור.

אתם תישארו בהשגחה למשל הלילה והצוות יהיה זמין לכל בקשה שלכם ויוודא שחזרתם לעצמכם ושאתם יכולים לכל הפחות ללכת לשירותים לבד,

בבוקר אח או אחות יורידו מכם את החבישה, ישלפו את הנקזים (זה לא כואב) וילמדו אתכם איך ללבוש את הסנטרון. תוכלו להשתחרר הביתה עם מלווה. יש לזכור שהמראה יהיה מבהיל בגלל הנפיחות ושטפי הדם התת-עוריים!

הפנים יהיו לרוב נפוחים ואף לא סימטריים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. בשל כך מומלץ להישאר עם מלבוש הלחץ (סנטרון) ככל שניתן בשבועיים הראשונים, כי הוא תורם להפחתת הנפיחות.

יתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. ניתן לרכוש מראש מייק אפ רפואי המותאם לגוון העור ויכול להסתיר היטב את סימני הניתוח.

בימים הראשונים תורגש תחושה של מתיחה בעור ויהיו כאבים המגיבים לרוב למשככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. לאלו שכאובים יותר אני רושם משככי כאב דמויי אופיום כמו זלדיאר. משככי כאב כמו אדוויל, נורופן ודומיהם מגבירים סיכוי לדימום לאחר הניתוח ולכן מומלצים פחות. מומלץ מאוד לקחת משככי כאב סביב השעון ולא “לסבול בשקט”, כי כאבים מונעים שינה ומכניסים לדיכאון וכך גורמים לעיכוב ההחלמה!

יש ליטול אנטיביוטיקה למשך חמישה ימים לאחר הניתוח.

החל מהיום השני לאחר הניתוח יש לחפוף ראש ולשטוף פנים כל יום במים וסבון. יש למרוח משחה (תקבלו מרשם) על קווי התפרים פעם ביום לאחר הרחצה למשך כשבועיים.

ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבועיים ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת (כזו שגורמת לפנים להיות סמוקים).

אפשר יהיה לחזור להתאפר כרגיל כעבור שבועיים ואפילו לצבוע את השיער, אך יהיה צורך להגן על קווי התפרים באמצעות משחה שומנית לפני הצביעה.

תוזמנו לביקורות אצלי לכל הפחות לאחר כשבוע, שבועיים, חודש ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה.

מהמראה החדש אפשר יהיה להתרשם כבר זמן קצר לאחר הניתוח אך התוצאה הסופית תתקבל כעבור מספר חודשים לאחר הניתוח ויהיה שיפור גדל והולך אפילו עד שנה מהניתוח. זאת בגלל שהצלקות מיטשטשות והעור ממשיך ומתהדק עקב יצירה של סיבי קולגן, שאורכת כמה חודשים.

המטרה היא תוצאה טבעית שלא נראית משונה. רוב האנשים שיתבוננו בכם ישימו לב שעברתם שינוי, אך לרוב לא יבינו כי עברתם ניתוח מתיחת פנים. חלקם יגידו לכם שאתם נראים טוב או ישאלו אתכם “מה עשיתם?”, “הייתם בחופשה?” או שאלות דומות.

יש לזכור שהניתוח לא עוצר את הזדקנות הפנים ולכן השאלה “כמה זמן יחזיק הניתוח?” היא תלויה מאוד בגיל שלכם, בגנטיקה ובאורח החיים. ככל שתעברו את הניתוח בגיל צעיר יותר משך ההשפעה שלו יהיה ארוך יותר – לפעמים עד 10 שנים! מעשנים, אנשים שעוברים שינויי משקל קיצוניים או כאלה שעור הפנים שלהם עם קמטוטים רבים יכולים לצפות להשפעה קצרה יותר.

מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הן אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:
 • הפנים תמיד “ייפלו” לאחר הניתוח בדרגה לא צפויה בהתאם לאלסטיות של העור שלכם. מיד לאחר הניתוח הנפיחות מותחת מאוד את העור וכל הקמטים נעלמים. כשהנפיחות יורדת בהדרגה, אין שום דרך אמינה לדעת אצל מי מהמנותחים העור יתכווץ ואצל מי העור יימתח. אם ככה, אז בשביל מה לעשות את הניתוח? כי הרוב המוחלט של האנשים יקבלו שיפור משמעותי. למשל, אם לפני הניתוח הקמטים בצדי הפה היו בדרגת נפילה חמורה, יש לצפות שלאחר הניתוח תתקבל נפילה קלה בלבד. עם זאת זה בהחלט לא מדע מדויק, ויתכן ותהיו מאוכזבים מכמה מהר יופיעו שוב קמטים או נפילה לאחר הניתוח! נכון להיום אין אף שיטה של מתיחת פנים שיכולה להבטיח פנים חלקים מקמטים.
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה קלה של הפנים, שבדרך כלל דומה לאסימטריה הטבעית שהייתה לך לפני הניתוח.
 • לאחר הניתוח יהיו שינויי תחושה בעיקר באוזניים ובחלקים הצדדיים של הצוואר. השינוי יכול להתבטא בטווח שמתחיל בחוסר תחושה ועד לתחושת יתר במגע. ברוב המוחלט של המקרים תסמינים אלו ישתפרו ככל שחולף הזמן.
הצלקות הניתוחיות, בעיקר מאחורי האוזניים, יהיו בולטות, כהות או אדומות בחודשים הראשונים אצל רוב האנשים. בדרך כלל הצלקות יטשטשו עם הזמן ויהפכו בהירות, אך לעולם לא ייעלמו.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול ולעיתים בניתוח משלים. צריך לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח. אני והצוות שלי נלווה אתכם עד להחלמה. חשוב שתדעו שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי. להלן הסיבוכים האפשריים:
 • היפרדות קווי התפרים ואף נמק של העור. בעיקר בקרב מעשנים. בדרך כלל לא נפער כל קו התפר אלא רק מוקדי פצע קטנים. הטיפול לרוב הוא שמרני ונעשה על ידי חבישות מתקדמות עד לסגירת הפצע.
 • צלקות בולטות, אדומות ו/או רגישות (נקראות צלקות היפרטרופיות). לעיתים יהיה צורך בהזרקת סטרואידים לצלקות אלה.
 • הפרעות מתאר כמו שקעים או בליטות שיצריכו מילוי או שאיבה בהרדמה מקומית.
 • דימום או הצטברות נוזלים (סרומה) שיצריכו ניקוז.
 • זיהום חיידקי שיצריך טיפול אנטיביוטי.
 • אי שביעות רצון מהניתוח עד כדי דיכאון שיצריך טיפול תרופתי.
 • העדר תחושה קבועה באזור הלחיים והאוזן.
 • פגיעה בעצבוב של שרירי הפנים שיכולה להביא לחוסר סימטריה. לרוב זמנית.

תמונות לפני-אחרי מתיחת פנים