הזרקת שומן

עם השנים נפח הפנים יורד ויחד עם צניחת הרקמות מביא למראה זקן ועייף. חומרי מילוי מסוגים שונים משמשים להשבת נפח לפנים, ואף למילוי שקעים ופגמים באזורים אחרים בגוף. חומרי המילוי נחלקים לזמניים וקבועים. החומרים הזמניים הם בעלי פרופיל בטיחותי גבוה אך נעלמים לאחר כשנה עד שנה וחצי; הקבועים נותרים שנים ארוכות, אולם עלולים לגרום לתופעות לוואי ואף לעיוות. לאור זאת, הזרקה של שומן עצמי תופסת תאוצה רבה ונחשבת ליהלום שבכתר חומרי המילוי. השומן העצמי שמוזרק לפנים זמין למעשה בכמות בלתי מוגבלת, נראה טבעי לחלוטין ואינו יוצר תגובה אלרגית. החסרונות הם שקצירת השומן מאתר תורם היא פעולה לא נעימה והעובדה שחלק מהשומן המוזרק נספג (לפעמים אפילו שני שליש ממה שהוזרק), ולכן יש צורך לחזור על הפעולה מספר פעמים עד לקבלת התוצאה הרצויה, שתחזיק מעמד לשנים רבות. יתרון נוסף של שומן הוא שניתן להזריק אותו בכמות גדולה למקומות נוספים מלבד הפנים כדי להעניק נפח (למשל לשדיים או העכוז).
פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים כמו עישון. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות (בדגש על מדללי דם), מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או סוכרת) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאו עמכם לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. חשוב לציין אם עברתם הזרקות קודמות בעבר, בעיקר עם חומרי מילוי קבועים. לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהם האזורים אליהם חשבתם להזריק שומן ומהן הציפיות שלכם. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את הטיפול ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי. כעת אבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר התרשמות מצורת ומבנה הפנים או האיבר אליו יוזרק השומן, סימטריה, נפח, כמות ועומק הקמטים, איכות העור, אזור תורם לשומן ועוד. לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הטיפול המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת. הזרקות השומן נחלקות לשני סוגים מבחינת כמות השומן:
 1. קטנה – עשרות סמ”ק של שומן. מתבצעת בדרך כלל במרפאה תחת הרדמה מקומית. מתאימה לאזור הפנים.
 2. גדולה – מאות סמ”ק של שומן. מתבצעת בחדר ניתוח תחת טשטוש או הרדמה כללית. מתאימה להזרקה לאזורי הגוף כמו שדיים ועכוז.
להלן ההתוויות הניתנות לטיפול בהזרקת שומן קטנה:
 1. טשטוש קמטים:
 • קמטים נאזולביאלים (בין האף לפה).
 • קמטי מריונטה (בין הלחי לסנטר).
 1. מתן נפח:
 • מילוי לחיים ורקות שקועות.
 • הדגשת עצמות לחיים.
 • מילוי מרזבי דמעות (שקעים בין העפעפיים התחתונות לאף)
 • הבלטת סנטר
 1. פיסול פנים:
 • מילוי שפתיים.
 • עיצוב האף.
 • הרמת זנב גבות.
מחדר הרופא תעברו אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלו תיק עם הסברים כתובים על ההזרקה, טופס הסכמה, מרשם לתרופות לאחר ההזרקה ועוד.
משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ ליטול לאחר ההזרקה, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים עם מרשם מרופא המשפחה. אם יש היסטוריה של פצעי הרפס בשפתיים או באזור אחר בפנים יש להתחיל טיפול מונע שלושה ימים לפני ההזרקה ויומיים אחרי (Valtrex 500 מ”ג, פעמיים ביום). חשוב להפסיק לעשן או לכל הפחות להפחית בעישון כשבועיים לפני ההזרקה. יש להימנע מעישון עוד שלושה שבועות לאחר מכן, כי אפילו סיגריה אחת ביום מונעת יצירה של כלי דם חדשים ופוגמת בקליטת השומן.

ראשית יש לשאוב שומן מאתר תורם. בדרך כלל ייבחר אזור ששכבת השומן בו היא עבה כמו ירכיים פנימיות או מותניים. השאיבה תתבצע מהשומן העמוק יותר כדי לא לגרום לשקע. לפני השאיבה יתבצע חיטוי של האזור וכיסוי סטרילי.

כדי להפחית את הכאב תקבלו לפני השאיבה תרופה מרגיעה ומשככת כאבים. כמו כן העור יורדם ודרך חתך קטן בעור תוחדר אל השומן צינורית. כעת יוזרם אל רקמת השומן חומר מאלחש ומכווץ כלי דם. יורגש לחץ תת עורי ואז תחושת שריפה שתימשך מספר בודד של דקות עד שהאזור יירדם לגמרי. עוצמת הכאב מוגדרת קלה עד בינונית על ידי רוב האנשים. השאיבה עצמה כבר לא תהיה מורגשת. היא תתבצע דרך אותו חתך דרכו ניתנה ההרדמה ובסופה החתך ייתפר בתפר נספג מעצמו וייחבש בפד סופג.

כעת השומן יטופל כדי להפריד את תאי השומן מדם, שמן ומתאים אחרים. תאי השומן המסוננים יוכנסו לתוך מזרקים קטנים סטריליים.

לפני ההזרקה תתבצע הרדמה של עור הפנים על ידי זריקת אלחוש מקומית. דרך חור מחט תוחדר צינורית דקה בקוטר של כ- 2 מ”מ וממנה יוזרק השומן. הזרקת השומן עצה איננה כואבת אך גם לא נעימה כל כך כי תנועות הצינורית מתחת לעור מורגשות. בסוף ההזרקה ייתפרו פתחי ההזרקה בעור בתפרים עדינים נספגים, כדי למנוע מהשומן לברוח דרכם. על כל פתח יהיה פלסטר קטן.

בגלל העובדה שחלק גדול מהשומן ייספג לאחר ההזרקה, תהיה נטייה להזריק לכל אזור יותר ממה שצריך – לפעמים אפילו פי שתיים. לאור זאת, הפנים יהיו מאוד נפוחות לאחר ההזרקה למשך מספר שבועות. לאלו שלא מסוגלים להיות נפוחים זמן רב כל כך אפשר להזריק פחות, אך התוצאה לא תהיה מספקת ויהיה צורך לחזור להזרקות נוספות. שומן שישרוד חודש וחצי עד חודשיים מההזרקה הוא שומן שנקלט היטב ויישאר שם לכל החיים במידה ולא תהיה ירידה קיצונית במשקל. ביומיים הראשונים אין לשטוף את הפנים או להתאפר. לאחר מכן אפשר לחזור ולהתנהל כרגיל ואם רוצים אפשר להסיר את הפלסטרים. התפרים ייפלו מעצמם כעבור 3 שבועות. במשך מספר ימים לאחר ההזרקה צפויים סימנים כחלחלים עקב שטפי דם תת-עוריים. ניתן להשתמש במייק אפ כדי להסתיר לחלוטין תופעות לוואי אלו. בימים הראשונים תורגש תחושה של מתיחה בעור ויתכן שיהיו כאבים המגיבים למשככי כאב ללא מרשם כמו אקמול ואופטלגין. יש ליטול אנטיביוטיקה למשך חמישה ימים לאחר הניתוח. חומר סמיך המוזרק לעומק העור כדי להחליק קמט, למעשה מרים את הקמט כלפי מעלה, כפי שעמוד של אוהל מרים את יריעת האוהל. בשל כך אפשר יהיה לפעמים להרגיש גוש של חומר באמצעות האצבע או הלשון. כל עוד הגוש איננו נראה אין מה לדאוג, ולרוב התחושה תעלם לאחר מספר שבועות.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מההזרקה, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך מאוד. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב ולעיתים בטיפול משלים. להלן הסיבוכים האפשריים:
 • זיהום באזור המוזרק.
 • הפרעות מתאר כמו אסימטריה או גושים שתצרכנה שאיבה הזרקה נוספת.
 • נמק של שומן הגורם לגוש נמוש.
 • שינוי צבע (התכהות או התבהרות) קבוע או זמני בעור.
 • דימום או הצטברות נוזלים (סרומה) שיצריכו ניקוז.
 • הזרקת שומן עלולה לעורר תגובה של הגוף מול חומרים אחרים שהוזרקו לגוף, בעיקר סיליקון.

תמונות לפני-אחרי של הזרקת שומן