©Better Aging

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו. הוא שוקל בממוצע 9 ק"ג ושטחו כשני מטרים מרובעים. שני תפקידיו העיקריים הם להגן על הגוף מפני כניסה של גורמים מזיקים כמו למשל חיידקים או קרינת שמש; ולמנוע דליפה של גורמים חיוניים כמו מים או חלבון. כדי להצליח במשימות המורכבות הללו, העור בנוי משלוש שכבות: השכבה החיצונית, שנקראת אפידרמיס,  היא דקה כנייר ובנויה מתאים רבים הרבודים זה מעל זה ליצירת מבנה דמוי חומה. השכבה הזו אחראית בעיקר על האיטום מפני העולם החיצון. רוב הקרמים והמוצרים הקוסמטיים מיועדים לפעול כאן, והם אינם מסוגלים לחדור מבעד לשכבה הזאת. השכבה הפנימית, שנקראת היפודרמיס, בנויה בעיקר משומן ועובייה משתנה בשל כך מאדם לאדם. תפקידיה העיקריים הם לבודד את הגוף מפני שינויי טמפרטורה ולחבר את העור ליתר רקמות הגוף. השכבה האמצעית, שנקראת דרמיס, היא השכבה העיקרית. עובייה הממוצע הוא כחצי סנטימטר, והיא אחראית לשתי תכונות חשובות של העור – חוזק וגמישות. האיזון המופלא בין שתי התכונות הללו הוא המאפשר לגופנו לנוע בקלילות מצד אחד, וליהנות מעור חזק שלא נקרע בעת מתיחה מן הצד השני. רובה של שכבת הדרמיס בנוי מסיבים חלבוניים המסודרים במקביל באופן מופתי. הסיב השולט נקרא קולגן, והוא מעניק לעור את העמידות והחוזק, בעוד שהסיב השני בשכיחותו נקרא אלסטין, וכשמו כן הוא – אחראי על הגמישות והאלסטיות של העור.
שכבת האפידרמיס, שהיא כאמור החיצונית ביותר, בנויה מתאים שמתחדשים ונושרים כל העת. כך שהיא למעשה מחליפה את עצמה כל חודש בממוצע. עם השנים התהליך הזה מעט מואט, אך מעבר לכך אין שינויים משמעותיים בשכבה הזאת. גם בשכבה הפנימית ביותר, ההיפודרמיס, אין שינוי גדול, בגלל שהיא עשויה ברובה משומן ולכן מושפעת בעיקר מתמורות במשקל הגוף. הסיפור שונה מאוד בשכבת הדרמיס. שכבה זאת רגישה מאוד לפגעי הזמן, מפני שככל ש"משתמשים" בה יותר – מותחים ומזיזים את העור – כך נשחקים ונפגעים הסיבים החלבוניים המרכיבים אותה. קל לדמיין חבל, שעשוי גם הוא מהרבה סיבים השזורים להם יחדיו, ולהבין שככל שמותחים וקושרים ומשתמשים בו – כך הוא מתבלה עם הזמן. וכמו חבל שנהרס ונקרע הרבה יותר מהר אם משאירים אותו בשמש ובגשם, כך גם הדרמיס מושפע רבות מתנאים סביבתיים. ככל שנחשוף את העור לשמש, לא נקפיד על תזונה מאוזנת ולא נשתה מספיק – כך ייפגעו הקולגן והאלסטין שבדרמיס. הצלע השלישית במשולש ההרסני הזה של זמן וסביבה היא הגנטיקה, שכמו בכל דבר משחקת גם היא תפקיד בעמידות של הסיבים החלבוניים בעור של אישה או גבר מסוימים. אז איך באים השינויים הללו לידי ביטוי? קודם כל, נראה אותם בעיקר באותם אזורים בהם העור נמתח הכי הרבה וחשוף לסביבה. זה אומר בעיקר הפנים, הצוואר וכפות הידיים. הסיבים החלבוניים בדרמיס במקומות הללו כבר לא מסודרים יפה במקביל ובשכבות, אלא מפוזרים בכיוונים שונים, שבורים והרוסים. זה פוגע בחוזקו של העור ובמידת הגמישות שלו ומביא לתופעות שאנחנו מקשרים עם הזדקנות – קמטוטים, עור דק שנפצע בקלות ומאפשר לראות את הנימים והורידים תחתיו, מרקם דהוי ולא אחיד, צבע צהבהב ועור נטול ברק וחיוניות. מלבד השינויים העיקריים בסיבים החלבוניים, עוד שינוי מתרחש עם הגיל בשכבת הדרמיס. פיגמנט בשם מלנין נוצר באופן טבעי בצומת בין האפידרמיס לדרמיס ומטרתו להגן על העור מפני קרינת השמש. עם הזמן וככל שנחשפים לשמש, חלק מהמלנין שוקע בדרמיס ומתבטא קלינית ככתמים ו/או אזורים כהים.

כשתגיעי למרפאה תתבקשי למלא שאלון בריאות, ותקבלי חומר קריאה על הניתוח בו את מעוניינת. לאחר מכן תכנסי לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצי באפשרותך לצרף לפגישה מלווה או שניים מטעמך.

פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אותך מספר שאלות על עצמך כמו גיל, גובה, משקל ומידת חזייה. לאחר מכן אשאל שאלות הקשורות לניתוח ההגדלה הקודם ולמצב השדיים כיום. חשוב שתביאי עמך לפגישה כל חומר שיש לך מהניתוח הקודם כמו תעודת אחריות של המשתלים או דו"ח ניתוח. כמו כן אם יש חשד לקרע במשתל, ועברת הדמיה (אולטרסאונד, MRI או ממוגרפיה) או ביופסיה – אנא הביאי אתך את החומר הרפואי הרלוונטי. לבסוף אשאל על הרקע הרפואי הכללי שלך כמו תרופות קבועות שאת נוטלת, מחלות כרוניות מהן את סובלת והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאי עמך לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן.

לאחר איסוף המידע הרפואי, אברר מהן הציפיות שלך מהניתוח ובאיזה הליך את מעוניינת – האם את רק רוצה להוציא את המשתלים? או להחליף בחדשים? האם את מעוניינת לשלב גם הרמה? האם את מעוניינת בהזרקת שומן לשדיים? מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורך את שיטת הניתוח שתאפשר לי לתת לך את התוצאה לה את מצפה.

כעת אבקש ממך להסיר חולצה וחזייה כדי שאוכל לבדוק את בית החזה והשדיים שלך. באמצעות סרט מדידה אמדוד מאפיינים שונים כמו רוחב ואורך השד, מרחק הפטמות מקו האמצע, היקף בית החזה ועוד. כמו כן אתרשם בבדיקה מאיכות העור ורקמת השד, נפח ומבנה השדיים, סימטריה, נפילה, מיקום המשתלים ותכונות נוספות בעלות השפעה על הניתוח והתוצאה. בסיום הבדיקה אסביר לך מול המראה על הממצאים שעלו בבדיקה ומה המשמעויות שלהם.

לבסוף, אסכם עבורך את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר לך את היתרונות ואת החסרונות של כל שיטה. אמליץ בפנייך על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונותייך ונתונייך הגופניים, ואספר לך על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שתוכלי לשאול שאלות ואני אתן לך את כל המידע, כדי שתוכלי לקבל החלטה מושכלת.

להלן האפשרויות העומדות על הפרק. ניתן לשלב ביניהן בניתוח אחד או בסדרה של ניתוחים:

 1. הוצאת משתלים – מתאימה לנשים שלא מעוניינות עוד במשתלים, ומבינות שבבחירה באפשרות ניתוחית זו בלבד השד שיתקבל יהיה כמובן קטן יותר ולרוב גם מרוקן ונפול.
 2. כריתת קופסית – אצל רובן המוחלט של הנשים הקופסית היא רכה ודקה (נקרא קופסית מדרגה 1). אצל נשים מסוימות הקופסית הזו לעיתים מתעבה, מתכווצת, מכאיבה ולעיתים אפילו מסתיידת ומקבלת מרקם דמוי אבן (נקראת קופסית דרגה 4). אין ספק שאם הקופסית מכווצת, מכאיבה וודאי אם היא מסוידת יש צורך לכרות גם אותה. עם זאת, הדעות חלוקות לגבי כריתת קופסית מדרגה 1 או 2. לכאורה, כדאי לכרות את הקופסית בעיקר אם מדובר היה בשתלים מחוספסים, כדי לא להשאיר סיכון מזערי ככל שיהיה להתפתחות של לימפומה של הקופסית (BI-ALCL). מצד שני יש לזכור, שכריתת קופסית מלאה היא פעולה אגרסיבית עם סיכונים בפני עצמה. למשל, אם המשתל היה ממוקם מתחת לשריר, אזי יש לקלף את החלק האחורי של הקופסית מכלוב הצלעות עם סכנה לניקוב הריאה.
 3. הרמת חזה – מתאימה לנשים שמעוניינות להוציא את המשתלים, אך מעוניינות בשד קטן וזקור .
 4. הזרקת שומן – מתאימה לנשים שמעוניינות להוציא את המשתלים, אך מעוניינות למלא את השד ככל שניתן כדי שלא יהיה מרוקן.
 5. החלפת משתלים.

מחדר הרופא תעברי אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלי תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות שתצטרכי לאחר הניתוח ועוד.

החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לך לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלת. תוכלי לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם את מרגישה שחסר לך מידע. חשוב לי שתקבלי החלטה בלי לחץ ורק כשאת מרגישה שזה הדבר הנכון עבורך.

לפני שאני מסביר, אני חושב שצריך לעשות סדר ולבאר מספר מונחים שהם אינם רפואיים, ועלולים להיות מבלבלים: "אנטי אייג'ינג" (Anti-Aging) – כל התערבות הגורמת למראה צעיר יותר או להרגשה רעננה יותר. יכול להיות טיפול תרופתי או קוסמטי, תוסף תזונה, פעילות גופנית ועוד. "הצערת עור" – כל טיפול הגורם לשיפור במראה העור, כך שהוא נראה צעיר יותר. מתייחס בעיקר לאזורי העור החשופים: פנים, צוואר וידיים. יכול להיות טיפול קוסמטי או רפואי. "טיפול קוסמטי" – בהקשר של העור, הוא טיפול המיועד להשפיע על שכבת האפידרמיס או השיער בלבד. יכול להתבצע על-ידי כל מטפל שעבר הכשרה, ואינו מחייב פיקוח רפואי. אלו הטיפולים המתבצעים במכוני הקוסמטיקה למיניהם. "מיצוק עור" – כל תהליך המופעל על העור, וגורם להרס של הסיבים החלבוניים בדרמיס. כל התהליכים הללו נחשבים רפואיים, ולכן מחייבים השגחה של רופא. לאחר שהבהרנו את המונחים הללו, אני רוצה להתמקד בעיקר במיצוק העור, שכן זה מה שמתבצע אצלנו במרפאה. אנחנו משתמשים בשילוב של שלוש טכנולוגיות כדי למקסם את הפוטנציאל של העור לייצר קולגן ואלסטין. אנחנו משתמשים בכל ה"תותחים הכבדים" שהוכחו מחקרית כמעלים את כמות ואיכות הסיבים החלבוניים בדרמיס, ומשלבים אותן יחדיו בסינרגיה. בגלל שאנחנו לא "אנטי" הזדקנות, אלא מאמינים שלהתבגר בחן זה דבר טבעי, בחרנו לקרוא לשיטה Better Aging©. שלושת המרכיבים העיקריים של השיטה הן:
 1. טיפולי לייזר באחד המכשירים המדויקים והחדשניים כיום שנקרא Harmony XL Pro. קרן הלייזר שמכשיר ההרמוני מחולל היא למעשה אנרגיית אור הניתנת לכיול אל הדרמיס, שם היא גורמת לחימום והרס של הסיבים החלבוניים השחוקים וההרוסים. הדיוק והבטיחות של המכשיר, שנבדקו ואושרו על ידי רשות התרופות והמזון האמריקאית (FDA), הם כה מרשימים, שאין שום פגיעה באפידרמיס. מה זה בעצם אומר? שאחרי הטיפול לא נוצרת כלל כוויה, כי הלייזר לא פוגע כלל בשכבה החיצונית של העור.
 2. תוספי קולגן שניתנים בבליעה או שתייה, וכך מאפשרים שפע של חומרי גלם ליצירת קולגן חדש במקום הקולגן הבלוי והשחוק שנהרס על ידי הלייזר.
 3. הזרקה ישירה אל תוך הדרמיס של חומרים שהוכחו רפואית כמעודדים ייצור חדש של קולגן ו/או אלסטין רעננים – למשל פרופילו (Profilo), סקינבוסטרס (Skin Boosters) או רדיאס מדולל (Radiesse).
כמובן שאלו רק הפיתרונות לחידוש הקולגן והאלסטין בדרמיס. Better Aging© זה הרבה יותר מכך, מפני שניתן להציע עוד פתרונות גם לבעיות האחרות אותן פירטתי. למשל קרם רפואי להבהרת הפיגמנטציה בהתאם לסוג העור ודרגת החשיפה לשמש; או הזרקה של חומצה היאלרונית לדרמיס; או טיפולי IPL לכתמים; או קילוף (פילינג) של העור. ועוד ועוד. אבל הכל מתחיל פשוט – באים לייעוץ.
פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים כמו עישון, חשיפה לשמש ושיגרת הטיפוח שלכם. חשוב לציין אם עברתם ניתוחים, טיפולי לייזר או הזרקות קודמות בעבר. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או אסטמה) והאם קיימת רגישות לתרופות. לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהם האזורים המפריעים לכם ומהן הציפיות שלכם. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את תוכנית הטיפול ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי. כעת אבצע בדיקה מקיפה הכוללת בין היתר התרשמות מסוג ואיכות העור, רפיון, קמטים, כתמים, סימני מתיחה, צורת ומבנה הפנים והצוואר ועוד. לאחר איסוף הנתונים אכין תוכנית טיפול שנתית מפורטת מותאמת עבורכם, שתכלול לפחות שלושה אלמנטים מהאפשרויות הבאות:
 1. טיפולי לייזר למיצוק העור – מספר הטיפולים בשנה (נע בין פעם בחודש לפעם בארבעה חודשים), אזורי הטיפול, רמת האנרגיה ועומק החדירה בדרמיס בכל טיפול. הטיפולים יבוצעו על ידי טכנאית בהתאם להגדרות.
 2. הזרקות של חומרים לדרמיס – מספר הטיפולים בשנה, אזורי הטיפול, סוג החומר וכמותו בכל טיפול.
 3. תוספי קולגן.
 4. טיפולי אנרגיה נוספים – למשל IPL לנימים או כתמים, לייזר מסוג אחר לצלקות אקנה ועוד.
 5. קרם רפואי – לטיפול בפיגמנטציה ו/או קילוף.
 6. הזרקות של חומרי מילוי ו/או בוטוליניום טוקסין A – מספר הטיפולים בשנה, אזורי הטיפול, סוג החומר וכמותו בכל טיפול.
 7. ניתוחים.
התוכנית היא אישית ומותאמת לכל מטופלת ומטופל. לדוגמה, נשים בגילאי 30-40 לרוב לא תזדקקנה ליותר משלושה טיפולי לייזר בשנה, בעוד שנשים בגילאי 60-70 יזדקקו פעמים רבות לטיפול פעם בחודש. לכן אסכם בפניכם את תוכנית הטיפול המומלצת עבורכם ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל אפשרות. אספר על שגרת הטיפול, התוצאות הצפויות ותופעות הלוואי. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.
רבים פוחדים מהכאב שכרוך בטיפולי לייזר או בהזרקה. מבחינת טיפולי הלייזר למיצוק העור, צריך לציין שבגלל שאין כוויה, לא מדובר בכאב משמעותי, ורוב המטופלים מתארים רק תחושה של חום או צריבה קלה. בגלל שהלייזר מתמקד בדרמיס, אין משמעות למריחה של משחה מאלחשת על העור, ולכן לא נעשה בה שימוש. החומרים המוזרקים לדרמיס נחלקים לשני סוגים – כאלה שמוזרקים במספר קטן של נקודות ומתפזרים בדיפוזיה (למשל פרופילו); וכאלה שמוזרקים במספר רב של נקודות או על-ידי קנולה, כי הם אינם מתפזרים (למשל סקין בוסטרס). יש לציין שהמחט בה נעשה שימוש היא דקה מאוד (עובי של רבע מילימטר) וכאב הדקירה מוגדר כקל. כל החומרים בהם אני משתמש כוללים בתוכם לידוקאין, שהוא חומר מאלחש המשמש גם ברפואת שיניים. עם זאת, ניתן גם למרוח כחצי שעה לפני ההזרקה משחה מאלחשת כדי להפחית עוד יותר את עוצמת הדקירה. כדאי להגיע לטיפול ללא מייק אפ או איפור מכסה שטח אחר. אם יש היסטוריה של פצעי הרפס בשפתיים או באזור אחר בפנים יש להתחיל טיפול מונע שלושה ימים לפני ההזרקה ויומיים אחרי (Valtrex 500 מ"ג, פעמיים ביום).
לאחר טיפול לייזר תהיה אדמומיות קלה של העור ותחושה של חום למשך מספר ימים. אין צורך במשככי כאב וניתן לשוב לפעילות מלאה. אם האודם מאוד מפריע ניתן לכסות אותו עם מייק-אפ. לאחר הזרקה יוותרו לעיתים במשך מספר אודם, נפיחות או סימן כחלחל עקב שטף דם תת-עורי. אפשר לשים קומפרסים קרים להפחתת הנפיחות אם היא משמעותית. תופעות אלו יחלפו ואינן מחייבות טיפול. גם כאן ניתן להשתמש במייק אפ כדי להסתירן.
כפי שהוסבר, בשיטת ה- Better Aging© נעשה שימוש במיצוק עור באמצעות לייזר, הגורם להרס של סיבים חלבוניים שהזדקנו, ומתן תנאים מיטביים לדרמיס על-ידי זמינות טובה של חומרי גלם לייצור של סיבים חלבוניים חדשים גמישים וחזקים. תהליכי הרס ובנייה של חלבונים לוקחים זמן ונמדדים בשבועות. קל וחומר כשמדובר בסיבים חלבוניים ארוכים כמו קולגן ואלסטין, שכאן כבר מדובר על חודשים. זאת הסיבה שהתוכנית האישית שמותאמת לכל מטופלת ומטופל היא שנתית. לא מדובר אף פעם בטיפול בודד אלא בסדרה של טיפולים ובשילוב של טכנולוגיות. ולכן, התשובה הפשוטה והאמתית לשאלה היא – כעבור שנה. ומה קורה אז?  רוב מוחלט של המטופלים ייווכחו ביתרונות השיטה וירגישו את השינוי המשמעותי בעור שלהם. זה בדיוק הזמן לייעוץ נוסף והכנת תוכנית שנתית חדשה.