הזרקת בוטוליניום טוקסין A (קסאומין, בוטוקס)

קסאומין או בוטוקס הם שמות מסחריים של חלבון בשם בוטוליניום טוקסין A. חלבון זה מסוגל לשתק שרירים אליהם הוא מוזרק לפרק זמן של שלושה עד ארבע חודשים.

בהזרקה מדויקת אל שרירי הבעה, הוא יכול להפחית את התכווצותם וכך לטשטש את הקמטים אותם הם גורמים.

הטיפול הינו בטוח ושכיח מאוד, ומתאים לכל מי שמוטרד מקמטי הבעה כמו "מניפות" בצדי העיניים, קמטי הזעף שבין הגבות או קמטים לרוחב המצח.

ולמי הזרקת בוטוליניום טוקסין A לא תתאים?

  • לאנשים הסובלים ממחלות של העצב או השריר כמו מיאסטניה גרביס.
  • לאנשים שפיתחו עמידות לחומר. למשל, ידוע שההשפעה של בוטוקס הולכת ופוחתת עם הגיל, ומעל גיל 65 לאנשים רבים תהיה תגובה מינימלית אם בכלל.
  • לאנשים שפיתחו תגובה אלרגית לחומר בעבר (נדיר).

פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים כמו עישון. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או אסטמה) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאו עמכם לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. חשוב לציין אם עברתם הזרקות קודמות בעבר.

לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהם האזורים המפריעים לכם בפנים ומהן הציפיות שלכם. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את הניתוח ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי.

כעת אבצע בדיקה הכוללת בין היתר התרשמות מצורת ומבנה הפנים, סימטריה, כמות ועומק הקמטים, איכות העור ועוד.

לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הטיפול המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

ניתן להזריק בוטוליניום טוקסין A למספר אזורים. בכל אזור מספר דקירות כדי להגיע לתוצאה הרצויה. הכאב מההזרקה מוגדר קל ורוב האנשים אפילו לא זקוקים לאלחוש מקומי. למי שמעדיף, ניתן למרוח משחה מאלחשת כחצי שעה לפני הטיפול. בוטוליניום טוקסין A ישתק את האזור המטופל וכך ימנע את היכולת לקמט אותו. לאנשים בעלי קמטים סטטיים שכבר "חרושים" בעומק העור הטיפול רק ימנע החמרה אך לא יעלים את הקמט לגמרי. במקרים אלו רק כעבור מספר הזרקות ואולי בשילוב עם טיפול אחר כמו קילוף של העור ("פילינג") או הוספת חומר מילוי, ניתן יהיה ברוב המקרים לטשטש את הקמט כמעט לחלוטין. ההשפעה של בוטוליניום טוקסין A הינה זמנית, והשרירים יתעוררו משיתוקם כעבור שלושה עד ארבעה חודשים. הזרקות חוזרות ונשנות במועד יביאו לכך שהשרירים ייחלשו וטווח ההזרקה יתארך. בממוצע רוב האנשים יזדקקו לארבע הזרקות בשנה בהתחלה, וככל שיעבור הזמן יגיעו להזרקה כל חצי שנה בלבד. להלן ההתוויות הניתנות לטיפול עם בוטוליניום טוקסין A:
  1. טשטוש קמטי הזעף שבין הגבות.
  2. טשטוש הקמטים לרוחב המצח.
  3. הרמת זנב הגבות.
  4. טשטוש קמטי החיוך בזווית העיניים ("מניפות").
  5. טשטוש קמטי "ארנבת" בצדי האף.
  6. החלשת קמטים בסנטר.
  7. טשטוש קמטים בצוואר.
לרוב סימני ההזרקה ייעלמו בשעות הקרובות, אך לעיתים תיוותר אדמומית זמנית, נפיחות או סימן כחלחל עקב שטף דם תת-עורי. תופעות אלו הינן חולפות ואינן מחייבות טיפול. ניתן לכסות עם מייק אפ. רצוי לא להשתמש בקרם פנים או מייק אפ ארבע שעות לאחר ההזרקה, ולא לשפשף או לעסות את אזורי ההזרקה במשך יממה. לחלק קטן מהאנשים יש כאב ראש קל לאחר ההזרקה, שמגיב לטיפול באקמול. פעולת החומר אינה מיידית. הקמטים יטושטשו בהדרגה החל מהיום השלישי לאחר ההזרקה, ושיא הפעילות הינו לאחר שבועיים. בהזרקה כדי לקבל הרמה של הגבות יישארו לרוב קמטים בצדי המצח. ניתן להחליק גם אותם אולם הדבר יביא בהכרח לירידה בגובה הגבות.

תמונות לפני-אחרי של הזרקות