החלפת שתלי סיליקון

הגדלת שדיים הוא הניתוח הפלסטי המבוקש ביותר בארץ ובעולם. המשתלים בהם משתמשים כיום הינם מוצרים רפואיים בטוחים מאוד, ורוב היצרנים מעניקים עבורם אחריות “לכל החיים”. תעודת האחריות הזאת מעידה על הביטחון של היצרן בטיב המוצר שלו, אך אין לטעות בה ולחשוב שמדובר בהמלצה רפואית! כדי לגבש המלצה רפואית, צריך להתחשב בשני גורמים עיקריים:
 1. השדיים עוברים שינויים לאורך החיים עקב צריכת הורמונים, הריון, הנקה, שינויי משקל, כובד המשתל והשפעות הזמן החולף על איכות העור וכמות הרקמה בכל שד. משתל שהתאים לשד של בחורה רווקה בת 20 כבר אינו מתאים לשד של אישה בת 35 לאחר שלושה הריונות.
 2. לכל מוצר רפואי יש בלאי, וגם משתלי סיליקון עלולים להינזק כתוצאה ממכה חזקה ואפילו להתבלות עקב חיכוך חוזר ונשנה עם צלע. הזמן בהחלט משחק תפקיד חשוב: משתלי סיליקון עגולים למשל, נקרעים בשכיחות נמוכה יחסית של 1.1% כעבור שש שנים מהגדלת שדיים ראשונית. עם זאת, כעבור 10 שנים השכיחות עולה אצל יצרנים מסוימים ל- 9.3%.
לאור זאת, רוב ארגוני הרופאים ממליצים על החלפת המשתלים כל 10-15 שנה, גם אם אין שום בעיה עם השדיים או המשתל.

נשים שעברו הגדלת חזה, צריכות להיבדק אחת לשנה ע”י כירורג שד ו/או לבצע בדיקת הדמיית על-קול (אולטרסאונד) של השדיים. לעיתים בבדיקה שגרתית כזאת עולה חשד לקרע במשתל. יתכן וכדי לדעת בוודאות יהיה צורך לבצע בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית (MRI). לרוב קרע במשתל יהיה ללא תסמינים קליניים כלשהם. רק במקרים מועטים הקרע יגרום לתופעות כמו כאב והתקשות של השד, הגדלת קשרי לימפה בבית השחי או שינוי צורה של השד. כך או כך, מרבית הרופאים מסכימים כי כשיש חשד גבוה לקרע במשתל, בין אם תסמיני או לא, מומלץ להחליף את המשתלים.

ובכל זאת, למה לבצע ניתוח אם המשתלים אינם קרועים?

 • ניתוח החלפת משתלים הוא ניתוח פשוט וקצר אם אין בעיה במשתל. לעומת זאת אם כבר יש קרע, הניתוח הופך מסובך ולעיתים יחייב כריתה של הקופסית שסביב המשתל או יצירת כיס חדש. זה דומה להחלפת צמיגים ברכב כשהם בלויים, ולא להמתין כשהם מתפוצצים באמצע נסיעה.
 • בניתוח החלפת משתלים מתוכנן אפשר לחשוב מחדש על הרצונות של המטופלת ועל ההתאמה של החזה לרצונות הללו ולשלב בו היא נמצאת בחייה. למשל, אפשר להחליף למשתלים בנפח גדול או קטן יותר, אפשר לשלב הרמה אם צריך או טיפול בפטמות זקורות או שקועות.
כשתגיעי למרפאה תתבקשי למלא שאלון בריאות, ותקבלי חומר קריאה על הניתוח בו את מעוניינת. לאחר מכן תכנסי לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצי באפשרותך לצרף לפגישה מלווה או שניים מטעמך. פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אותך מספר שאלות על עצמך כמו גיל, גובה, משקל ומידת חזייה. לאחר מכן אשאל שאלות הקשורות לניתוח ההגדלה הקודם ולמצב השדיים כיום. חשוב שתביאי עמך לפגישה כל חומר שיש לך מהניתוח הקודם כמו תעודת אחריות של המשתלים או דו”ח ניתוח. כמו כן אם יש חשד לקרע במשתל, ועברת הדמיה (אולטרסאונד, MRI או ממוגרפיה) או ביופסיה – אנא הביאי אתך את החומר הרפואי הרלוונטי. לבסוף אשאל על הרקע הרפואי הכללי שלך כמו תרופות קבועות שאת נוטלת, מחלות כרוניות מהן את סובלת והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאי עמך לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן. לאחר איסוף המידע הרפואי, אברר מהן הציפיות שלך מהניתוח ובאיזה שדיים את מעוניינת – האם את מרוצה מהמצב הקיים או שאת מבקשת חזה גדול או קטן יותר? זקור או נפול יותר? האם מרוצה מהסימטריה? מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורך את הממשתלים ואת שיטת הניתוח שיאפשרו לי לתת לך את התוצאה לה את מצפה. כעת אבקש ממך להסיר חולצה וחזייה כדי שאוכל לבדוק את בית החזה והשדיים שלך. באמצעות סרט מדידה אמדוד מאפיינים שונים כמו רוחב ואורך השד, מרחק הפטמות מקו האמצע, היקף בית החזה ועוד. כמו כן אתרשם בבדיקה מאיכות העור ורקמת השד, נפח ומבנה השדיים, סימטריה, נפילה, מיקום המשתלים ותכונות נוספות בעלות השפעה על הניתוח והתוצאה. בסיום הבדיקה אסביר לך מול המראה על הממצאים שעלו בבדיקה ומה המשמעויות שלהם. לבסוף, אסכם עבורך את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר לך את היתרונות ואת החסרונות של כל שיטה. אמליץ בפנייך על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונותייך ונתונייך הגופניים, ואספר לך על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שתוכלי לשאול שאלות ואני אתן לך את כל המידע, כדי שתוכלי לקבל החלטה מושכלת. להלן האפשרויות העומדות על הפרק:
 1. החלפת משתלים – מתאימה לנשים שמרוצות ממראה החזה שלהן עם המשתלים הקיימים, והגיעו להחלפה יזומה עקב פרק זמן של 10-15 שנים מניתוח ההגדלה הקודם.
 2. החלפת משתלים עם קרע – מתאימה לנשים שמרוצות ממראה החזה שלהן אך התגלה חשד שאחד מהמשתלים קרוע על ידי בדיקת דימות כמו אולטראסאונד או MRI. בניתוח זה יבוצע גם ניקוי, תילקח ביופסיה מהקופסית ויתכן ויהיה צורך להכניס את המשתל בכיס חדש (למשל אם היה קודם מעל שריר החזה הגדול, כעת יוכנס מתחת לשריר) או לבצע כריתת קופסית.
 3. כריתת קופסית – כל משתל שמוכנס לחזה ייעטף תוך מספר שבועות ביריעה של רקמת חיבור שהגוף מייצר באופן טבעי סביב כל גוף זר. יריעה זאת סביב המשתל נקראת קופסית, ואצל רובן המוחלט של הנשים היא תהיה רכה ודקה (נקרא קופסית מדרגה 1). אצל נשים מסוימות הקופסית הזו לעיתים מתעבה, מתכווצת, מכאיבה ולעיתים אפילו מסתיידת ומקבלת מרקם דמוי אבן (נקראת קופסית דרגה 4). אין ספק שאם הקופסית מכווצת, מכאיבה וודאי אם היא מסוידת יש צורך לכרות גם אותה. עם זאת, רוב הרופאים מסכימים שאם הקופסית היא מדרגה 1 או 2, אזי אין צורך לכרות אותה בהחלפת המשתלים, שכן אין בכך הגיון – הגוף ייצר בעצמו קופסית חדשה שוב תוך מספר שבועות…
 4. החלפת משתלים עם הרמה – מתאימה לנשים שהחזה שלהן נפל, או שהן מעוניינות להקטין משמעותית את נפח המשתלים שלהן.
מחדר הרופא תעברי אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלי תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות שתצטרכי לאחר הניתוח ועוד. החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לך לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלת. תוכלי לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם את מרגישה שחסר לך מידע. חשוב לי שתקבלי החלטה בלי לחץ ורק כשאת מרגישה שזה הדבר הנכון עבורך.
מזל טוב. בחרת וסגרת ניתוח, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלך עולים. אנחנו כאן עבורך ויהיו בידייך מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה. חשוב שתעבירי בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש ממך – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים תתבקשי להביא תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם לגילך (למשל ממוגרפיה) או מחלות מהן את סובלת (כמו המלצות של רופא מומחה המטפל בך). אל תחכי לרגע האחרון עם בדיקות אלו, כי אם לא תספיקי לבצע אותן ניאלץ לדחות את הניתוח. דעי שלעולם לא אנתח אותך לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורך. אם את מעשנת עליך להפסיק לעשן או לפחות להפחית את כמות הסיגריות, לפחות שלושה שבועות לקראת ניתוח החלפת המשתלים. יש הוכחות חד משמעיות שעישון מגביר את הסיכוי לסיבוכים כמעט בכל ניתוח. עם זאת, אם מדובר בהחלפת משתלים ללא הרמה, אין הוריה מוחלטת להפסקת עישון. תרופות שונות כמו משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ לך ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלך עם מרשם מרופא המשפחה. עלייך לרכוש לפחות חזיית ספורט אחת ללא ברזלים שנפתחת מקדימה. תצטרכי ללבוש חזייה כזאת למשך 6 שבועות מהניתוח, ולכן יתכן ועדיף לקנות שתיים. אנחנו נגיד לך איזו מידה את צריכה, ונוכל להמליץ לך על חברות מסחריות שמוכרות חזיות כאלו. יום לפני הניתוח ייצרו אתך קשר מבית החולים הפרטי בו תנותחי וימסרו לך את השעה הסופית בה את צריכה להגיע והוראות הגעה.
סוף סוף הגיע היום המיוחל. את מתרגשת וחוששת וזה נורמלי לחלוטין. הגיעי בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!), התקלחי היטב בבית עם שמפו וסבון רגיל, הימנעי ממריחת קרם גוף, הסירי עדשות מגע ותכשיטי מתכת (מומלץ להשאיר אותם בבית). את צריכה להגיע עם מלווה. בבית החולים תפגשי את המתאמת שלי שתעזור לך בתהליך הקליטה. תקבלי בגדים לניתוח ותחתונים חד פעמיים. אני אפגוש אותך שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים אותך בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן אצלם אותך, ואסמן על גופך בטוש מיוחד. סימנים אלו ייעזרו לי במהלך הניתוח כשתהיי במנח שכיבה. זהו. שיהיה בהצלחה. את מוכנסת לחדר הניתוח שם תראי אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אותך למכשירים שונים. לילה טוב. הניתוח נמשך כשעה ולאחריו תועברי להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אלייך ובמידת הצורך יתמוך בך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששי (בדרך כלל חצי שעה) תועברי לחדר האשפוז. שדייך יהיו חבושים בפלסטרים אותם אין להסיר, ומעליהם תחבושת אלסטית יחסית לוחצת שתפקידה להפחית את הסיכון לדימום. במקרים מסוימים יהיו גם נקזים (אחד בכל שד),  שמטרתם לפנות נוזלים החוצה כדי שלא יצטברו בתוך השד. לאחר אשפוז של מספר שעות בו הצוות יוודא שחזרת לעצמך ושאת יכולה ללכת לשירותים לבד, תוכלי להשתחרר לביתך עם מלווה. אסור לנהוג לאחר הרדמה כללית!
אתן לך מרשם לטיפול אנטיביוטי בן חמישה ימים לאחר הניתוח. אין להסיר את האגידה האלסטית או להרטיב את החזה במשך יומיים. לאחר מכן יש לרחוץ את השדיים כל יום במים וסבון על-גבי הפלסטרים, ולא לנסות למשוך אותם בכוח. הם ייפלו לבד לאט תוך חודש וחצי ואם לא, אני אוריד אותם בביקורת. ככל שהפלסטר יישאר יותר זמן, כך תתקבל צלקת שטוחה יותר. בימים הראשונים תורגש תחושה של מתיחה בעור ויהיו כאבים המגיבים לרוב למשככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. לאלו שכאובות יותר אני רושם משככי כאב דמויי אופיום כמו זלדיאר. משככי כאב כמו אדוויל, נורופן ודומיהם מגבירים סיכון לדימום לאחר הניתוח ולכן מומלצים פחות. השדים ייראו נפוחים במשך כשישה שבועות ולעיתים אף לא סימטריים. בשל כך מומלץ להישאר עם חזיית ספורט כל העת למעט במקלחת, כי היא תורמת להפחתת הנפיחות. יתכנו סימנים של שטפי דם תת עוריים שיחלפו עד שלושה שבועות מיום הניתוח. ההחלמה קצרה למדי ובתוך שבוע עד עשרה ימים ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי לאחר הניתוח, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת. במקרה הלא שכיח שיושארו נקזים, יש לרשום את כמות ההפרשות שיש בכל נקז ביממה. כשהכמות תגיע ל- 30 סמ”ק או פחות לנקז, אני אוציא אותם במרפאה. בדרך כלל הנקזים נשארים בין 3 ימים לשבוע. תוזמני לביקורות אצלי לאחר כשבוע, חודש וחצי ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים עבורך טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה. התוצאה הסופית תתקבל כשלושה חודשים לאחר הניתוח – פרק זמן מספק לכל נפיחות לחלוף. הימנעי מלבישת חזיות בעלות ברזלים לתקופה ממושכת במשך כשנה, שכן הן יכולות להפריע לניקוז דם ולימפה מהשדיים ולגרום לגודש וורידים בולטים. כדאי מאוד לא להיכנס להריון לפחות שנה לאחר הניתוח. יש להבין שהריון, אפילו ללא הנקה, יכול לפגום בתוצאות של כל ניתוח אסתטי של השדיים, בדיוק כשם שהריון משנה את צורת ונפח החזה של נשים שלא עברו ניתוח כזה. נשים עם משתלי שד צריכות להיות במעקב פעם בשנה אצל כירורג שד ו/או לבצע הדמית על-קול (אולטרסאונד) של השדיים.
מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הן אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה קלה שבדרך כלל דומה לאסימטריה הטבעית שהייתה לך לפני הניתוח.
 • כאב פתאומי קצרצר בשד או תחושת דקירה חולפת הם תסמינים שכיחים בשנים הראשונות לאחר הניתוח. שכיחותם תלך ותרד עם הזמן.
 • היות והמשתלים הם בעלי מרקם רך יחסית שדומה למרקם של שד צעיר, הם נוטים להתקפל מעט תחת הלחץ של השד. קיפולים אלה, הנקראים “ריפלינג”, מורגשים באזורים בהם אין הרבה רקמה בין המשתל לעור אך הם אינם נראים. זה קורה בעיקר בחלק התחתון של השד (משם מוכנס המשתל) ובחלק הקרוב למחשוף.
 • ייתכנו שינויי תחושה בפטמות ובעור של קוטב השד התחתון. השינוי יכול להתבטא בטווח שמתחיל בחוסר תחושה ועד לתחושת יתר במגע עם בגד. לפעמים גם הפטמות יהיו זקורות כל הזמן. ברוב המוחלט של המקרים תסמינים אלו ייעלמו ככל שחולף הזמן.
 • בדרך כלל הצלקות הניתוחיות מוסתרות היטב בקפל התת שדי והן כמעט לא מורגשות. אצל חלק קטן מהנשים יש הצטלקות יתר הגורמת לצלקות בולטות.
 • אצל כל אישה נוצרת קופסית סביב המשתל. לרוב היא אינה מורגשת ואינה נראית מבחוץ והמשתל ירגיש רך וטבעי.
 • מרבית הרופאים מסכימים כי כדאי להחליף את המשתלים, גם אם לא נמצא בהם שום פגם, לפחות פעם אחת במהלך החיים. לאור זאת, יש לצפות להחלפת המשתלים תוך 15-20 שנה מהניתוח.
 • עם הזמן תהיה אצל מרבית הנשים צניחה של הרקמות בגלל שינויי משקל, הריונות והשפעת כח הכבידה.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול, ואני והצוות שלי נלווה אותך עד להחלמה. חשוב שתדעי שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי.
 • התכווצות משמעותית של הקופסית שסביב המשתל, שתגרום לכאב ו/או עיוות של השד.
 • דימום בתוך כיס המשתל.
 • הצטברות נוזלים עקשנית (סרומה).
 • זיהום חיידקי.
 • קפלים במשתל שניתן לראותם.
 • קרע במשתל.
 • תזוזה של משתל שתתבטא באסימטריה קיצונית או התחברות של המשתלים בקו האמצע.
 • היפרדות הפצע הניתוחי וחשיפה של המשתל.
 • כאבים כרוניים בשדיים.
 • התרחבות נראית לעין של וריד בקוטב התחתון של השד.
 • תוארו מספר קטן מאוד של מקרי לימפומה של קופסית המשתל. הוצאה של הקופסית במקרים אלה מביאה להחלמה מלאה.
כ- 12% מהנשים שעוברות הגדלת חזה יעברו ניתוח משלים כלשהו תוך 5 שנים מהניתוח. את צריכה לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח

תמונות לפני-אחרי של החלפת שתלים