מתיחת בטן

רבים שואפים לבטן מוצקה ושטוחה, המשדרת מראה צעיר, רענן, מטופח ומחוטב. שתי הסיבות השכיחות ביותר לבטן רפויה הן ירידה מסיבית במשקל והריון אחד או יותר. בנוסף, אצל אנשים רבים במשקל תקין יש עודפי עור ושומן שמתרכזים דווקא באזור הבטן התחתונה, נתפסים כלא מחמיאים ולא נעלמים גם לאחר אימוץ תזונה נכונה ואורח חיים ספורטיבי. גם איכות העור בבטן אצל אנשים מסוימים היא ירודה עקב סימני מתיחה, צלקות מניתוחים קודמים וצלוליט. מכלול הבעיות הללו מביא יותר ויותר נשים וגברים להחלטה לבצע מתיחת בטן.
 • נשים וגברים שמשקלם יציב ואינם מצליחים להיפטר מעודפי עור עם או בלי שומן באזור הבטן.
 • נשים לאחר לידה אחת או יותר עם בטן רפויה ו/או סימני מתיחה.
 • נשים לאחר ניתוח קיסרי עם צלקת שגורמת לעיוות בבטן.
 • גברים או נשים שעברו תהליך הרזייה משמעותי – דיאטה או ניתוח בריאטרי – הסובלים מעודפי עור גדולים באזור הבטן.
ולמי ניתוח מתיחת בטן לא מתאים?
 • לאנשים שמנים מאוד עם מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה. להם מתאימה דיאטה ורק לאחר ירידה במשקל אפשר יהיה לשקול ניתוח מתיחת בטן.
 • למעשנים, שלא מסוגלים להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח.
 • לנשים ששוקלות הריונות נוספים בעתיד. מומלץ לדחות את הניתוח עד לסיום ההריונות.
 • לאנשים הסובלים ממחלות ריאה או בטן.

כשתגיעו למרפאה תתבקשו למלא שאלון בריאות, ותקבלו חומר קריאה רלוונטי לניתוח. לאחר מכן תוכנסו לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצו, ניתן לצרף לפגישה מלווה או שניים.

פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, הריונות קודמים, מקצוע והרגלים בדגש על עישון. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או אסטמה) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע חשוב שתביאו עמכם לפגישה מכתב מרופא המשפחה המפרט אותן ואת הטיפול בהן.  חשוב לציין אם עברתם ניתוחים קודמים בבטן

לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהן הבעיות המפריעות לכם בבטן, מהן הציפיות שלכם מהניתוח וכמה זמן אתם מסוגלים לאפשר להחלמה. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את שיטת הניתוח ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי.

כעת אבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר מדידת גובה ומשקל, התרשמות מצורת הגוף בכלל והבטן בפרט, כמות עודפי העור והשומן, איכות העור, צלקות מניתוחים קודמים, רפיון שרירי הבטן והמרחק ביניהם, הימצאות בקעים ועוד.

לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הניתוח המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

להלן האפשרויות הטיפוליות. כולן מתבצעות בהרדמה כללית, ניתן לשלב עם כולן גם שאיבת שומן מהבטן ו/או המותניים:

 • “מיני מתיחה” בה כורתים רק עור ושומן דרך חתך צר יחסית ללא הזזת הטבור,
 • מתיחת בטן קלאסית עם חתך לרוחב האגן, כריתה נרחבת של עור ושומן, הידוק שרירי הבטן ותפירת הטבור.
 • מתיחה היקפית שכוללת חתך סיבובי סביב האגן והסרת עודפי עור משמעותיים מהבטן והגב. מתאימה לאנשים שירדו מאוד במשקל.
 • שילוב ניתוחים נוספים שיעניקו הרמוניה ומראה מאוזן יותר של הגוף כמו הרמה / הגדלה או הקטנה של החזה, שאיבת שומן מאזורים שונים כמו ירכיים ואגן וניתוחים נוספים לכריתת עודפי עור כמו מתיחת זרועות.

מחדר הרופא תעברו אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלו תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות לאחר הניתוח ועוד.

החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לכם לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלתם. תוכלו לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם אתם מרגישים שחסר לכם מידע. חשוב לי שתקבלו החלטה בלי לחץ ורק כשאתם מרגישים שזה הדבר הנכון עבורכם.

מיני מתיחת בטן

מזל טוב. בחרתם וסגרתם ניתוח מתיחת בטן, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלכם יעלו. אנחנו כאן עבורכם ויהיו בידיכם מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה.

חשוב שנקבל בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש מכם – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים נבקש להביא מסמכים או תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם למצבכם הרפואי (כמו המלצות של רופא מומחה אחר). לא כדאי לחכות לרגע האחרון עם מסמכים אלו, מפני שאם הם לא יגיעו בזמן ניאלץ לדחות את הניתוח. לעולם לא אנתח מטופל לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורו.

יש להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח. מוכח כי עישון מגביר את הסיכון לסיבוכים בצורה דרמטית ובעיקר היפרדות של פצעי הניתוח ונמק של העור. יש להימנע מעישון עוד שלושה שבועות לאחר הניתוח, כי אפילו סיגריה אחת ביום מונעת יצירה של כלי דם חדשים ופוגמת בחידוש הרקמות.

תרופות שונות כמו משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלך עם מרשם מרופא המשפחה.

יש לרכוש מלבוש לחץ מותאם ולהביא אותו ביום הניתוח. מטרתו ללחוץ על עור הבטן ולהפחית את הבצקת. צריך להשתמש בו במשך כשישה שבועות. נוכל להמליץ על חברות מסחריות שמוכרות מלבושי לחץ כאלו.

יום לפני הניתוח ייצרו אתכם קשר מבית החולים הפרטי בו ייערך הניתוח וימסרו את השעה הסופית בה יש להגיע והוראות הגעה.

סוף סוף הגיע היום המיוחל. יש התרגשות ויש גם חששות וזה נורמלי לחלוטין. עליכם להגיע בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!) להתרחץ היטב עם מים וסבון ולהימנע מקרם גוף. יש להסיר מהפנים והגוף תכשיטי מתכת ועדשות מגע (מומלץ להשאיר אותם בבית). יש להגיע עם מלווה. בבית החולים מחכה המתאמת שלי שתעזור לכם בתהליך הקליטה. תקבלו בגדים לניתוח ולוקר לאחסנת חפצים. אני אפגוש אתכם שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן יתבצע צילום רפואי, וסימון על הגוף בטוש מיוחד שאינו מחיק. סימנים אלו יעזרו לי במהלך הניתוח כשהגוף במנח שכיבה. אתם יכולים להביא אתכם תחתונים בגזרה המועדפת עליכם כדי שבעת הסימון אוכל להחביא את החתך לפי מתאר התחתונים. זהו. שיהיה בהצלחה. בחדר הניתוח תראו אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אתכם למכשירים שונים. לילה טוב. הניתוח נמשך בין שעתיים לארבע שעות ולאחריו מועברים להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אליכם ובמידת הצורך יתמוך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששו (בדרך כלל חצי שעה) תועברו לחדר האשפוז. הבטן תהיה חבושה במלבוש הלחץ, ומשני צדי המפשעה יהיו שני נקזים שמטרתם לפנות נוזלים החוצה כדי שלא יצטברו מתחת לעור. במתיחה היקפית יהיו אפילו ארבעה נקזים. אתם תישארו בהשגחה למשל הלילה כדי לעקוב שאין הצטברות חריגה של דם בנקזים. הצוות יהיה זמין לכל בקשה שלכם ויוודא שחזרתם לעצמכם ושאתם יכולים לכל הפחות ללכת לשירותים לבד, בבוקר תוכלו להשתחרר הביתה עם מלווה. יש לזכור שלא תוכלו להתיישר לגמרי בגלל המתיחה החזקה בבטן!
בימים הראשונים לאחר מתיחת בטן לרוב תורגש חולשה ועייפות רבה. יש צורך בתמיכה משפחתית ו/או חברתית קרובה מפני שיהיה אפילו קושי בביצוע של מטלות בית פשוטות. אסור בתכלית לשכב כך סתם כדי לנוח! שכיבה מרובה עלולה לגרום ליצירת קרישי דם בוורידי הרגליים שעלולים להיסחף ולסתום עורק בלב, מח או ריאה. לאור זאת יש להיות במרבית מהיום בישיבה על כורסה נוחה ומדי שעה לקום ולעשות סיבוב הליכה קצר בתוך הבית. לשכב מותר רק כשהולכים לישון ואז יש לשים כרית מתחת לשוקיים כדי להגביה את הרגליים. במידה ולא מצליחים להירדם יש לצאת מהמיטה ולעבור לכורסה. יש להתרחץ היטב כל יום עם מים וסבון החל מיומיים לאחר הניתוח. יהיו פלסטרים על קווי התפרים שאין להסירם אלא להתרחץ עליהם. לאחר הרחצה יש לשים גזה וזלין מגולגלת בתוך הטבור ומשחה אנטיביוטית סביב הנקזים (תקבלו מרשם). יש לחבוש מעל עם פדים רגילים לספיגת הפרשות. בשבועות הראשונים מומלץ מאוד לקחת משככי כאב סביב השעון ולא “לסבול בשקט”, כי כאבים מונעים שינה ומכניסים לדיכאון וכך גורמים לעיכוב ההחלמה! אני רושם טיפול קבוע במשככי כאב דמויי אופיום כמו זלדיאר, ועליהם יש להוסיף לפי הצורך משככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. משככי כאב כמו אדוויל, נורופן ודומיהם מגבירים סיכוי לדימום לאחר הניתוח ולכן מומלצים פחות בשבוע הראשון. יש לרשום את כמות ההפרשות שיש בכל נקז ביממה. כשהכמות תגיע ל- 30 סמ”ק או פחות לנקז, אני אוציא אותם במרפאה. בדרך כלל הנקזים נשארים בין 3 ימים לשבועיים. יש ליטול אנטיביוטיקה למשך הזמן בו יש נקזים. הבטן תהיה לרוב נפוחה ואף לא סימטרית בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. בשל כך מומלץ להישאר עם מלבוש הלחץ במשך שישה שבועות, כי הוא תורם להפחתת הנפיחות. לאחר מכן יהיה צורך להתחיל בסטים של כפיפות בטן כדי לכווץ את שרירי הבטן ולתרום עוד יותר לירידת הנפיחות. ללא פעילות ספורטיבית זאת הנפיחות יכולה להישאר תקופה ארוכה מאוד. בתוך שבועיים עד שלושה שבועות ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת כמו ריצה. יהיו ביקורות אצלי לכל הפחות לאחר כשבוע, שבועיים, חודש ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה. יש להימנע מאמבט חם, בקבוקי חימום, שיזוף או לבוש לוחץ כמו מחוך למשך מספר חודשים בגלל ירידה בתחושה בעור הבטן.
מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הן אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:
 • אצל חלק מהאנשים הבטן תישאר נפוחה בדרגה כזו או אחרת, בעיקר בחלקה העליון. מה שיכול לשפר את הנפיחות זה כפיפות בטן יומיומיות, אך עובדה היא שרוב האנשים לא יתמידו בכך. הנפיחות נגרמת לרוב מהצטברות של נוזלי לימפה, כי בעת הניתוח דרכי הלימפה המנקזות את הבטן נהרסות ולוקח להן זמן רב להשתפר.
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה קלה של הצלקת הניתוחית בגלל שהיציבה של רוב האנשים היא לא ישרה לגמרי ויש נטייה טבעית של הגוף ימינה או שמאלה. לאור זאת בתהליך ההחלמה הצלקת עולה בצד המתוח יותר.
 • לאחר הניתוח יהיו שינויי תחושה בעיקר בבטן ובירכיים. השינוי יכול להתבטא בטווח שמתחיל בחוסר תחושה ועד לתחושת יתר במגע. ברוב המוחלט של המקרים תסמינים אלו ישתפרו ככל שחולף הזמן.
 • לחלק מהאנשים יהיו כאבים לסירוגין גם חודשים רבים אחרי הניתוח. לרוב הכאב הוא בבטן עליונה עקב תפירת השרירים זה לזה. עיסוי מקומי יומיומי ושגרת אימוני בטן הדרגתית יכולים להאיץ את ההחלמה.
 • הצלקות הניתוחיות, יהיו בולטות, כהות או אדומות בחודשים הראשונים אצל רוב האנשים. בדרך כלל הצלקות יטשטשו עם הזמן ויהפכו בהירות, אך לעולם לא ייעלמו.
 • בצדי הצלקת הבטנית יהיו בחודשים הראשונים קפלים של עור עודף שנראים קצת כאוזני כלב קטנות. לרוב הן יימתחו ויתיישרו עם הזמן.
סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול ולעיתים בניתוח משלים. צריך לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח. אני והצוות שלי נלווה אתכם עד להחלמה. חשוב שתדעו שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי. להלן הסיבוכים האפשריים:
 • היפרדות קווי התפרים ואף נמק של העור. בעיקר בקרב מעשנים. בדרך כלל לא נפער כל קו התפר אלא רק מוקדי פצע קטנים. הטיפול לרוב הוא שמרני ונעשה על ידי חבישות מתקדמות עד לסגירת הפצע.
 • צלקות בולטות, אדומות ו/או רגישות (נקראות צלקות היפרטרופיות). לעיתים יהיה צורך בהזרקת סטרואידים לצלקות אלה.
 • הפרעות מתאר כמו שקעים או קפלי עור שנראים בעיקר בעת לבישת בגד צמוד מאוד. יצריכו כריתה של עור או שאיבה בהרדמה מקומית.
 • דימום או הצטברות נוזלים (סרומה) שיצריכו ניקוז.
 • זיהום חיידקי שיצריך טיפול אנטיביוטי.
 • כאב קבוע בחלק הפנימי של הירך או המפשעה. יצריך הפנייה למרפאת כאב.
 • סיבוך נדיר מאוד אך מסכן חיים הוא תסחיף של קריש דם או של שומן, היכול לגרום לסתימה של כלי דם גדול.

תמונות לפני-אחרי של ניתוח מתיחת בטן