מתיחת ירכיים

רוב האנשים אינם חושבים יותר מדי על הירכיים שלהם מפני שהן נראות בסך הכל בגדר הנורמה. אולם, יש הסובלים מירכיים עבות, מדולדלות או רוטטות הגורמות להם לתחושות של בושה ומבוכה. הם אינם מעזים לחשוף אותן ונמנעים מסיטואציות חברתיות בהן הירכיים גלויות כמו בילוי בחוף הים או סתם ללכת עם מכנסיים קצרים. לפעמים עקב כך שהירכיים משתפשפות כל הזמן זו בזו נוצרת פריחה כרונית, המביאה לעור יבש וסדוק, שמעצים את המצוקה.

בדרך כלל אלו השוקלים לעבור ניתוח מתיחת ירכיים יהיו שייכים לאחת משלוש קבוצות:

1.      אנשים לאחר ירידה מסיבית ומהירה במשקל (לרוב לאחר ניתוח בריאטרי), שנותרים עם עודפי עור גדולים הגורמים לירכיים מדולדלות.

2.      אנשים במשקל תקין עם עודפי שומן עקשניים בירכיים ועור באיכות ירודה שנמתח תחת הכובד וגורם למראה של שני שקים רוטטים המתחככים זה בזה.

3.      אנשים במשקל תקין עם עודפי שומן עקשניים שגורמים לירכיים להתחכך זו בזו אך העור שלהם עדיין אלסטי ולא נמתח ולכן הירכיים מוצקות יחסית.

שתי הקבוצות הראשונות אכן יתאימו לניתוח מתיחת ירכיים. הקבוצה השלישית מתאימה לניתוח שאיבת שומן.

ולמי ניתוח מתיחת ירכיים לא מתאים?

 • לאנשים עם שרירי ירכיים לא מפותחים וכמות נורמלית של עור ושומן. להם תתאים תוכנית אימון בחדר כושר הממוקדת בשרירי הירכיים.
 • לאנשים שמנים מאוד עם מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה. להם מתאימה דיאטה ורק לאחר ירידה במשקל אפשר יהיה לשקול ניתוח ירכיים אם יהיה צורך.
 • למעשנים, שלא מסוגלים להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח.
 • לאנשים הסובלים מלימפאדמה או דליות משמעותיות של גפיים תחתונות.

כשתגיעו למרפאה תתבקשו למלא שאלון בריאות, ותקבלו חומר קריאה רלוונטי לניתוח. לאחר מכן תוכנסו לחדר הרופא לפגישה איתי ועם המתאמת שלי. אם תרצו, ניתן לצרף לפגישה מלווה או שניים.

פגישתנו תתחיל בכך שאשאל אתכם מספר שאלות כלליות כמו גיל, מצב משפחתי, מקצוע והרגלים בדגש על עישון. לאחר מכן אשאל על הרקע הרפואי הכללי כמו נטילת תרופות קבועות, מחלות כרוניות (למשל יתר לחץ דם או סוכרת) והאם קיימת רגישות לתרופות. אם אכן קיימות מחלות רקע, חשוב שתביאו מראש לפגישה מכתב מרופא המשפחה, המפרט אותן ואת הטיפול בהן. חשוב לציין אם עברתם ניתוחים קודמים כלשהם בגפיים תחתונות או מפשעות.

לאחר איסוף המידע הרפואי אברר מהן הבעיות המפריעות לכם בירכיים, מהן הציפיות שלכם מהניתוח וכמה זמן אתם מסוגלים לאפשר להחלמה. מידע זה, בשילוב עם הבדיקה, ישמש אותי להתאים עבורכם את שיטת הניתוח ולבצע תאום ציפיות בין הרצוי לאפשרי.

כעת אבצע בדיקה גופנית הכוללת בין היתר מדידת גובה ומשקל, התרשמות מצורת הגוף בכלל והירכיים בפרט, כמות עודפי העור והשומן, איכות העור, צלקות מניתוחים קודמים, חוזק שרירי הירך ועוד.

לבסוף, אסכם את האפשרויות הטיפוליות השונות ואסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. אמליץ על הטיפול המועדף בעיניי בהתאם לרצונות והנתונים הגופניים, ואספר על תהליך ההחלמה, התוצאות הצפויות והסיבוכים האפשריים. כמובן שניתן יהיה לשאול שאלות ואני אפרוס את כל המידע, כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

לאנשים עם דרגה קלה של עודפי עור עם אן בלי שומן אמליץ לא לבצע את הניתוח ולנסות טיפולים שאינם פולשניים כמו מיצוק עור בשילוב של פירוק שומן בשיטות שונות (כמו הקפאה או בגלי על-קול). אופציה נוספת לאנשים אלה היא עבודה ממוקדת על שרירי הירכיים באמצעות משקולות, כך שמסת השריר הגדלה תמתח את העור שמעליה.

אנשים עם עודפי עור בדרגה בינונית ומעלה אכן יוכלו ליהנות מניתוח. קיימים שני סוגים של ניתוחים בהתאם לנרחבות עודפי העור:

 1. מתיחה רוחבית – מתאימה לעודפי עור המוגבלים לירך העליונה בלבד. העור נכרת בחתך לרוחב הירך והצלקת שנותרת מוסתרת במפשעה.
 2. מתיחה אורכית – מתאימה לעודפי עור לאורך כל הירך. העור נכרת כמו מתיחה רוחבית אך גם לאורך הירך, והצלקת תמשיך מהמפשעה לאורך פנים הירך ואף יכולה להגיע אל השוק.

מחדר הרופא תעברו אל מנהלת המרפאה לקבלת מידע על עלות הניתוח, מיקום חדר הניתוח, תאריכים אפשריים ומידע מנהלתי אחר. לסיום תקבלו תיק עם הסברים כתובים על הניתוח, טופס הסכמה לניתוח, מכתב לרופא המשפחה עם הנחיות לבדיקות לקראת הניתוח, מרשם לתרופות לאחר הניתוח ועוד.

החלטה על ניתוח היא החלטה חשובה ומשמעותית ואני ממליץ לכם לקחת את הזמן ולבחון את כלל המידע שקיבלתם. תוכלו לקבוע ייעוץ נוסף איתי או עם מנהלת המרפאה אם אתם מרגישים שחסר לכםך מידע. חשוב לי שתקבלו החלטה בלי לחץ ורק כשאתם מרגישה שזה הדבר הנכון עבורכם.

מזל טוב. בחרתם וסגרתם ניתוח מתיחת ירכיים, ובכל יום שעובר מפלסי ההתרגשות והמתח שלכם יעלו. אנחנו כאן עבורכם ויהיו בידיכם מספרי הטלפון של המתאמת שלי ושל מנהלת המרפאה כדי לענות על כל שאלה קטנה כגדולה.

חשוב שנקבל בהקדם האפשרי את תוצאות הבדיקות שנבקש מכם – בדרך כלל מדובר בבדיקות שגרתיות כמו ספירה וכימיה של הדם, תפקודי קרישה, אק”ג וצילום חזה. לפעמים נבקש להביא מסמכים או תוצאות של בדיקות נוספות בהתאם למצבכם הרפואי (כמו המלצות של רופא מומחה אחר). לא כדאי לחכות לרגע האחרון עם מסמכים אלו, מפני שאם הם לא יגיעו בזמן ניאלץ לדחות את הניתוח. לעולם לא אנתח מטופל לפני שאוודא שתוצאות הבדיקות הן תקינות, ושאין בניתוח המתוכנן סיכון יתר כלשהו עבורו.

יש להפסיק לעשן לפחות שלושה שבועות לפני הניתוח. מוכח כי עישון מגביר את הסיכון לסיבוכים בצורה דרמטית ובעיקר היפרדות של פצעי הניתוח ונמק של העור. יש להימנע מעישון עוד שלושה שבועות לאחר הניתוח, כי אפילו סיגריה אחת ביום מונעת יצירה של כלי דם חדשים ופוגמת בחידוש הרקמות.

תרופות שונות כמו משככי כאב ואנטיביוטיקה אותן אמליץ ליטול לאחר הניתוח, כדאי לקנות טרם הניתוח בקופת החולים שלך עם מרשם מרופא המשפחה.

יש לרכוש מלבוש לחץ מותאם ולהביא אותו ביום הניתוח. מטרתו ללחוץ על הירכיים ולהפחית את הבצקת. צריך להשתמש בו במשך כשישה שבועות. נוכל להמליץ על חברות מסחריות שמוכרות מלבושי לחץ כאלו.

יום לפני הניתוח ייצרו אתכם קשר מבית החולים הפרטי בו ייערך הניתוח וימסרו את השעה הסופית בה יש להגיע והוראות הגעה.

סוף סוף הגיע היום המיוחל. יש התרגשות ויש גם חששות וזה נורמלי לחלוטין. עליכם להגיע בצום של 8 שעות (אפילו לא מים בבקשה!) להתרחץ היטב עם מים וסבון ולהימנע מקרם גוף. יש להסיר מהפנים והגוף תכשיטי מתכת ועדשות מגע (מומלץ להשאיר אותם בבית). יש להגיע עם מלווה.

בבית החולים מחכה המתאמת שלי שתעזור לכם בתהליך הקליטה. תקבלו בגדים לניתוח ולוקר לאחסנת חפצים. אני אפגוש אתכם שוב לשיחה טרם הניתוח ואחתים בשנית על טופס ההסכמה. כמו כן יתבצע צילום רפואי, וסימון על הגוף בטוש מיוחד שאינו מחיק. סימנים אלו יעזרו לי במהלך הניתוח כשהגוף במנח שכיבה.

זהו. שיהיה בהצלחה. בחדר הניתוח תראו אותי ואת הצוות שמונה רופא מרדים, אח או אחות וסניטרים שתפקידם לחבר אתכם למכשירים שונים. לילה טוב.

הניתוח נמשך בין שעתיים לשלוש שעות ולאחריו מועברים להתאוששות. הצוות בהתאוששות יהיה קשוב אליכם ובמידת הצורך יתמוך בתרופות לשיכוך כאבים או בחילה המופיעים לעיתים בעקבות התפוגגות ההרדמה. לאחר שתתאוששו (בדרך כלל חצי שעה) תועברו לחדר האשפוז.

הירכיים יהיו חבושות באגדים אלסטיים, ויהיו שני נקזים (אחד בכל מפשעה) שמטרתם לפנות נוזלים החוצה כדי שלא יצטברו מתחת לעור.

אתם תישארו בהשגחה למשל הלילה כדי לעקוב שאין הצטברות חריגה של דם בנקזים. הצוות יהיה זמין לכל בקשה שלכם ויוודא שחזרתם לעצמכם ושאתם יכולים לכל הפחות ללכת לשירותים לבד,

בבוקר תוכלו להשתחרר הביתה עם מלווה. יש לזכור שלא תוכלו להניע בחופשיות את הירכיים שלכם ולכן לא תהיה אפשרות לנהוג!

בימים הראשונים לאחר מתיחת ירכיים לרוב תורגש חולשה ועייפות רבה. יש צורך בתמיכה משפחתית ו/או חברתית קרובה מפני שיהיה אפילו קושי בביצוע של מטלות פשוטות.

כשיושבים או שוכבים יש להרים את השוקיים באמצעות כריות כך שהן יימצאו מעל גובה הירכיים, כדי למנוע התנפחות של כפות הרגליים.

יש להתרחץ היטב כל יום עם מים וסבון החל מיומיים לאחר הניתוח. יהיו פלסטרים על קווי התפרים שאין להסירם אלא להתרחץ עליהם. לאחר הרחצה יש משחה אנטיביוטית סביב הנקזים (תקבלו מרשם). יש לחבוש מעל עם פדים רגילים לספיגת הפרשות ולהלביש את מלבוש הלחץ.

בשבועות הראשונים מומלץ מאוד לקחת משככי כאב סביב השעון ולא “לסבול בשקט”, כי כאבים מונעים שינה, מכניסים לדכדוך וכך גורמים לעיכוב ההחלמה! אני רושם טיפול קבוע במשככי כאב דמויי אופיום כמו זלדיאר, ועליהם יש להוסיף לפי הצורך משככי כאב שלא דורשים מרשם כמו אקמול ואופטלגין. משככי כאב כמו אדוויל, נורופן ודומיהם מגבירים סיכוי לדימום לאחר הניתוח ולכן מומלצים פחות בשבוע הראשון.

יש לרשום את כמות ההפרשות שיש בכל נקז ביממה. כשהכמות תגיע ל- 30 סמ”ק או פחות לנקז, אני אוציא אותם במרפאה. בדרך כלל הנקזים נשארים בין 3 ימים לשבועיים. יש ליטול אנטיביוטיקה למשך הזמן בו יש נקזים.

הירכיים יהיו לרוב נפוחות ולא סימטריות בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. בשל כך מומלץ להישאר עם מלבוש הלחץ במשך שישה שבועות, כי הוא תורם להפחתת הנפיחות. לאחר מכן מומלץ מאוד להתחיל לבצע הליכה של חצי שעה עד שעה מדי יום, כדי להפעיל את שרירי הגפיים התחתונות ולתרום עוד יותר לירידת הנפיחות. ללא פעילות ספורטיבית זאת, הנפיחות יכולה להישאר תקופה ארוכה יחסית.

בתוך שבועיים עד שלושה שבועות ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. רצוי להמתין כחודש וחצי, לפני שחוזרים לפעילות גופנית מאומצת כמו ריצה.

יהיו ביקורות אצלי לכל הפחות לאחר כשבוע, שבועיים, חודש ושלושה חודשים מהניתוח. בלי קשר לכך, אנחנו זמינים טלפונית 24 שעות ביממה לכל שאלה או בעיה.

אני מאמין מאוד בשימוש במשחת סיליקון או יריעות סיליקון על הצלקות החל מחודשיים לאחר הניתוח ובמשך חצי שנה. הוכח כי טיפול זה מסייע לקבלת צלקות שטוחות ובהירות יותר ואולי אף מונע היווצרות של צלקות בולטות. אופציה אחרת היא עיסוי יומיומי של הצלקות עם שמן חוחובה או נבט חיטה למשך חצי שנה.

מהלכים אלו הינם השפעות משנה של הניתוח שהסיכוי להתרחשותן גבוה יחסית. הן אינן נחשבות סיבוך או כשל ולרוב אינן מחייבות טיפול:

 • הצלקות הניתוחיות, יהיו בולטות, כהות או אדומות בחודשים הראשונים אצל רוב האנשים. בדרך כלל הצלקות יטשטשו עם הזמן ויהפכו יותר בהירות, אך הן לעולם לא ייעלמו.
 • תמיד תהיה לאחר הניתוח אסימטריה בין הירכיים. הן לעולם לא ייראו אותו הדבר ולא יהיו באותו עובי. גם הצלקות יהין שונות זו מזו בגלל שמלכתחילה הירכיים ועודפי העור שלהן לא היו אותו הדבר. אגב, אין אף אדם בעולם שהירכיים שלו, או כל איבר זוגי אחר לצורך העניין, הן סימטריות לחלוטין.
 • לאחר הניתוח יהיו שינויי תחושה לאורך הירכיים והאמות. השינוי יכול להתבטא בטווח שמתחיל בחוסר תחושה ועד לתחושת יתר במגע. ברוב המוחלט של המקרים תסמינים אלו ישתפרו ככל שחולף הזמן.
 • לחלק מהאנשים יהיו כאבים לסירוגין גם חודשים רבים אחרי הניתוח. עיסוי מקומי יומיומי והליכה יומיומית יכולים להאיץ את ההחלמה.
 • במתיחה אורכית עלולים להיות בחודשים הראשונים בקצה הצלקת בכל ירך קפלים של עור עודף שנראים קצת כאוזני כלב קטנות. לרוב הן יימתחו ויתיישרו עם הזמן ותנועות הברך.

סיבוכים הם אירועים שליליים כתוצאה מהניתוח, שהסיכון להתרחשותם הוא נמוך. כשהם בכל זאת מתרחשים יש צורך במעקב וטיפול ולעיתים בניתוח משלים. צריך לדעת שעל פי המלצות האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית וכפי שמקובל בארץ, ניתוח משלים מכל סיבה שהיא יחייב לכל הפחות תשלום על חדר הניתוח. אני והצוות שלי נלווה אתכם עד להחלמה.

 חשוב שתדעו שמילוי אחר כל ההוראות לאחר הניתוח מצמצם את הסיכוי לסיבוך באופן משמעותי.

להלן הסיבוכים האפשריים:

 • היפרדות קווי התפרים ואף נמק של העור. בעיקר בקרב מעשנים. בדרך כלל לא נפער כל קו התפר אלא רק מוקדי פצע קטנים. הטיפול הוא לרוב שמרני ונעשה על ידי חבישות מתקדמות עד לסגירת הפצע.
 • צלקות בולטות, אדומות ו/או רגישות (נקראות צלקות היפרטרופיות). לעיתים יהיה צורך בהזרקת סטרואידים לצלקות אלה או לבצע ניתוח בהרדמה מקומית לשינוי כיוון הצלקת.
 • הפרעות מתאר כמו שקעים או קפלי עור שנראים בעיקר בעת לבישת בגד צמוד מאוד. יצריכו כריתה של עור או שאיבה בהרדמה מקומית.
 • דימום או הצטברות נוזלים (סרומה) שיצריכו ניקוז.
 • זיהום חיידקי שיצריך טיפול אנטיביוטי.
 • כאב קבוע לאורך הגפה התחתונה שיצריך הפנייה למרפאת כאב.

תמונות לפני-אחרי של ניתוח מתיחת ירכיים